Aktualności

KORZYSTANIE Z TELEFONU PODCZAS JAZDY JEST NIEBEZPIECZNE, DLATEGO - ,,ŁAPKI" NA KIEROWNICĘ!

Data publikacji 24.03.2023

Brak skupienia i rozproszona uwaga, to tylko niektóre z konsekwencji używania telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Policjanci z ciechanowskiej drogówki, aby uświadomić kierowcom powagę sprawy, w dniach 22-31 marca prowadzą działania pn. „Łapki” na kierownicę. Ta ogólnokrajowa akcja, ma na celu zminimalizowanie zagrożeń w ruchu drogowym powodowanych przez kierujących, którzy w sposób niedozwolony korzystają z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Telefon komórkowy przejmuje coraz więcej funkcji innych urządzeń co sprawia, że ciężko się z nim rozstać nawet w samochodzie. Zerkanie na wyświetlacz telefonu powoduje u kierowcy opóźnienie reakcji na występujące zagrożenie. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Właśnie dlatego Policja wspólnie z partnerami prowadzi ogólnopolską akcję „Łapki” na kierownicę. Działania są uzupełnieniem policyjnej akcji pn. „Na drodze – Patrz i słuchaj”, prowadzonej przez cały marzec, której ważnym elementem jest zwrócenie uwagi uczestników ruchu drogowego na konsekwencje rozproszenia uwagi podczas korzystania z drogi.

Pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a czy wybieranie numeru telefonu podczas jazdy, powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund. W zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy wówczas nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi, stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Chwila naszego zagapienia może kosztować życie! Dlatego ciechanowscy policjanci zwracają się z apelem do kierujących o korzystanie z zestawów głośnomówiących podczas jazdy. Przypominamy, że zgodnie z taryfikatorem za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 500 zł oraz 12 punktów karnych.

 

mł. asp. Magda Zarembska

 

Powrót na górę strony