Aktualności

Kolejne spotkanie z seniorami w ramach kampanii „Świadomy-Czujny-Bezpieczny”

Data publikacji 24.03.2023

Policjanci z ciechanowskiej komendy odwiedzili w minioną środę Klub Seniora w Gumowie. To już kolejne spotkanie w ramach kampanii „Świadomy-Czujny-Bezpieczny”, która ukierunkowana jest na podniesienie świadomości lokalnej społeczności na temat czyhających zagrożeniach ze strony oszustów.

Kampania ,,Świadomy, czujny, bezpieczny” została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim. W ramach tego programu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie przeprowadzają szereg spotkań informacyjno-edukacyjnych z mieszkańcami powiatu ciechanowskiego informując ich o metodach jakimi posługują się oszuści.

W minioną środę (22 marca br.) funkcjonariusze odwiedzili Klub Seniora w Gumowie. Omówili problematykę oszustw dokonywanych wśród osób starszych min.: ,,na wnuczka, policjanta, amerykańskiego żołnierza czy zdalny pulpit,,. Podczas wizyty policjanci przestrzegali przed istniejącymi w tym zakresie zagrożeniami. Mówili o przestępstwach popełnianych na szkodę osób starszych i metodach, którymi posługują się sprawcy. Policjanci przypomnieli o sposobach wyłudzania pieniędzy i apelowali o ostrożność. Podkreślili, że oszuści cały czas zmieniają swoje metody, którymi próbują zmanipulować seniorów. Wymyślają przeróżne podstępne sytuacje, aby okraść ich z oszczędności życia. Funkcjonariusze udzielili seniorom porad jak bezpiecznie dokonywać zakupów na portalach internetowych, czy w sklepach. Przybliżono kwestię bezpieczeństwa podczas korzystania z usług bankowych. Seniorzy otrzymali ulotki informacyjne - tak by w razie wątpliwości jeszcze raz przeczytać ważne informacje i przekazać je innym.

Funkcjonariusze przypomnieli o funkcjonujących aplikacjach ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa,, i ,,Moja Komenda”, z których pomocą w łatwy sposób można zgłosić niepokojące sytuacje. Omówili również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących „niechronionych uczestników ruchu drogowego”.

 

mł. asp. Magda Zarembska

 

Powrót na górę strony