Aktualności

Policjanci wspierali Światowy Dzień Zespołu Downa

Data publikacji 23.03.2023

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny ale też czas zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa. Policjanci z ciechanowskiej komendy uczestniczyli w obchodach Dnia Kolorowej Skarpetki zorganizowanych na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ciechanowie.

Od 2005 roku, z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, dokładnie 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Wiąże się ona z istotą zaburzenia- trisomią chromosomu 21. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania genotypowego i społecznego, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do ich pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

Policjanci z ciechanowskiej komendy uczestniczyli w obchodach Dnia Kolorowej Skarpetki zorganizowanych na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ciechanowie. Funkcjonariusze przygotowali specjalne stoisko profilaktyczne. Zainteresowani mogli przymierzyć alkogogle i wykonać ćwiczenia, które uświadamiały, jak ważne jest, aby nie wsiadać za kierownice będąc pod wpływem alkoholu. Rozmyty obraz, brak możliwości oceny odległości, czy położenia przedmiotu powodowały, że przymierzający zgodnie twierdzili, że nie dziwią się, że pijani kierowcy powodują tak wiele wypadków. Dzieci miały okazję przymierzyć wyposażenie policjanta oraz zrobić sobie odciski palców na pamiątkowym papierze. Policjanci rozdali dzieciom odblaski. Przypomnieli także o podstawowych zasadach poruszania się na drodze.

 

mł. asp. Magda Zarembska

 

 

Powrót na górę strony