Aktualności

Kolejne oszustwo na popularnej platformie sprzedażowej. Małżeństwo z Ciechanowa straciło ponad 4000 zł

Data publikacji 21.03.2023

Małżeństwo z Ciechanowa zostało oszukane podczas sprzedaży sukienki za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów ogłoszeniowych. Aby otrzymać pieniądze „weszli” w link przesłany w wiadomości od kupującego. Przestępca uzyskał w ten sposób dostęp do ich konta bankowego Małżeństwo straciło łącznie ponad 4 000 złotych. Ostrzegamy i przypominamy - sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany.

Ciechanowscy policjanci o oszustwie zostali poinformowani w miniony czwartek. 25-letnia letnia mieszkanka Ciechanowa wystawiła za pośrednictwem elektronicznej platformy sprzedażowej sukienkę. Otrzymała wiadomość poprzez komunikator od osoby, która była zainteresowana kupnem przedmiotu. Kobieta kliknęła w link potwierdzający zakup. Przestępca uzyskał w ten sposób dostęp do jej konta bankowego. Po zalogowaniu się do aplikacji banku, mąż 25-latki zauważył, że ktoś przy użyciu kodu systemu płatności mobilnych wypłacił z ich konta 600 zł, a następnie dokonał przelewu na inny rachunek pieniędzy w kwocie 3600zł. W ten sposób małżeństwo straciło łącznie ponad 4000 zł.

Pamiętaj! Sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany.

· Nie otwieraj podejrzanych linków lub załączników. Portale ogłoszeniowe nigdy nie wysyłają wiadomości z prośbą o kliknięcie w link, w celu wpisania danych płatniczych lub dokończenia płatności.

· Czytaj uważnie sms-y autoryzacyjne z aplikacji mobilnej ze swojego banku.

· Nie reaguj na prośby o zalogowanie się do konta bankowego, podania hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora, loginu do banku.

· Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

· Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich podczas korzystania z portali ogłoszeniowych i aukcyjnych.

· Jeżeli niefortunnie staniesz się ofiarą przestępstwa, niezwłocznie skontaktuj się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej. O każdym oszustwie poinformuj Policję.

 

mł. asp. Magda Zarembska

Powrót na górę strony