Aktualności

Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

Data publikacji 15.03.2023

W trosce o bezpieczeństwo seniorów ciechanowscy policjanci prowadzą różnorodne działania profilaktyczne, mające na celu podniesienie świadomości o aktualnych zagrożeniach oraz przybliżenie osobom starszym podstawowych zasad ich unikania. Wczoraj (14 marca br.) dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie spotkali się z seniorami w Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej Studio.

Kontynuacja spotkań ze społecznością lokalna ma duży wpływ na podnoszenie świadomości o aktualnych zagrożeniach. W trosce o bezpieczeństwo seniorów Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie prowadzi różnorodne działania profilaktyczne. Należą do nich m.in. prelekcje funkcjonariuszy w domach czy klubach seniora. Dzięki takim spotkaniom możliwe jest dotarcie do szerszego grona osób starszych. 15 marca br. w spotkaniu zorganizowanym przez Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej Studio uczestniczyli dzielnicowi ciechanowskiej komendy. Asp. Cezary Figurski i st. asp. Rafał Brzeziński ostrzegali przed różnego rodzaju oszustwami omawiali najczęstsze zagrożenia, jakie czyhają na seniorów oraz radzili, jak nie dać się oszukać. Dzielnicowi przestrzegali starsze osoby przed stosowaną przez oszustów formą wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek”. To była dobra okazja by w ramach kampanii „Świadomy-Czujny -Bezpieczny” porozmawiać o nowych zagrożeniach podczas korzystania z internetu, jakim jest przestępstwo na „zdalny pulpit”.

Seniorzy są grupą społeczną najbardziej narażoną na utratę oszczędności. W dużej mierze wynika to z tego, że często osoby te zamieszkują samotnie, nie mają częstego kontaktu ze swoimi najbliższymi, więc nie mają bezpośredniej możliwości zweryfikowania informacji otrzymanych przez telefon. Seniorzy przez to, że kierują się ufnością, dużą wrażliwością i empatią, często chcąc pomóc swoim najbliższym, padają ofiarą przestępców. Pod wpływem dużych emocji i stresu podejmują pochopne decyzje, nie zastanawiając się nad ich ewentualnymi konsekwencjami.

Podczas spotkania policjanci przypomnieli zgromadzonym osobom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także zwrócili uwagę na korzyści płynące z noszenia elementów odblaskowych.

 

mł. asp. Magda Zarembska

Powrót na górę strony