Aktualności

Policjanci radzą – chroń swój ogródek, piwnicę oraz komórkę!

Data publikacji 15.03.2023

W ostatnim czasie ciechanowscy policjanci odnotowują wzrost kradzieży z włamaniem do piwnic, komórek, altanek ogrodowych i budynków gospodarczych. Znajdujące się tam cenne przedmioty, np. rowery, elektronarzędzia czy sprzęt techniczny, są w zainteresowaniu przestępców, którzy kradną wszystko to co można później łatwo sprzedać. Miejsca te często są słabo zabezpieczone. Dlatego przypominamy i radzimy, jak uchronić swoje mienie i odpowiednio zabezpieczyć obiekty gospodarcze przed włamaniem.

Altanki ogrodowe, piwnice, komórki i inne budynki gospodarcze to miejsca, w których często dochodzi do włamań. To w głównej mierze od mieszkańców i ich działania zależy czy pozostawione tam minie nie stanie się łupem złodzieja. Aby się przed tym ustrzec należy przede wszystkim wartościowych przedmiotów (np. rowery, sprzęt techniczny, elektronarzędzia itp.) nie przechowywać w piwnicy, komórce czy altance. A jeśli już musimy, to zadbajmy o profesjonalne zabezpieczenie techniczne pomieszczenia. Pomieszczenie, w którym zostawiamy cenne rzeczy na dłużej warto wyposażyć w nowe atestowane zamki albo swoją piwnicę zamykać za pomocą odpowiednich, mocnych kłódek. Rower dodatkowo możemy przypiąć łańcuchem, zawsze będzie to utrudnienie dla złodzieja. Drzwi do własnej piwnicy powinny być pełne, aby uniemożliwić bezpośredni wgląd do tego co znajduje się w środku. Dobrze też często sprawdzać nasze pomieszczenie oraz główne wejście do piwnic. Niestety bowiem, w przypadku bloków wielorodzinnych samo zabezpieczenie wejścia do piwnic pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Często do tego miejsca ma dostęp wiele osób, nawet niekoniecznie mieszkańców, a drzwi są słabej jakości i łatwo je otworzyć prostym kluczem. Zasada zamykania i kontrolowania drzwi do piwnic oraz klatek schodowych powinna być przestrzegana przez wszystkich lokatorów. Nie należy wpuszczać domofonem osób, których nie znamy. W domach jednorodzinnych należy zwracać uwagę na okna do piwnicy czy budynków gospodarczych - najlepiej jak będą okratowane.

Nie pozostawiajmy w altankach ogrodowych wartościowych przedmiotów bez nadzoru. Przedmioty takie jak kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe należy umieścić w miejscu niewidocznym. Pamiętajmy, aby altankę zabezpieczyć w atestowane zamki i drzwi oraz kraty w oknach, a nawet alarm. Każda trudność w pokonywaniu przeszkód może zniechęcić włamywacza do działania. Zadbajmy o bezpieczeństwo na działkach wspólnie z sąsiadami. Podczas ich nieobecności sprawdzajmy, czy nie doszło u nich do kradzieży, a w sytuacjach wątpliwych warto skontaktować się właścicielami. Zwracajmy uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych. O wszelkich spostrzeżeniach i podejrzanych osobach należy powiadomić policję pod numerem alarmowym 112.

Pamiętajmy, że nasza postawa, ostrożność i czujność może okazać się pomocna zarówno dla nas samych jak i dla naszego sąsiada, a także pomoże uchronić nas przed utratą dobytku.

 

mł. asp. Magda Zarembska

 

Powrót na górę strony