Aktualności

PIJANY KIEROWCA Z SĄDOWYM ZAKAZEM SPOWODOWAŁ WYPADEK, NIE UDZIELIŁ POMOCY I UCIEKŁ

Data publikacji 07.02.2023

Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów miał mężczyzna , który wczoraj w miejscowości Pniewo-Czeruchy spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy rannemu pasażerowi. Policjanci zatrzymali 25-latka już po kilkunastu minutach poszukiwań. Teraz mężczyzna odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

W niedzielę około  godz. 21.20 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym do którego doszło w m. Pniewo-Czeruchy, na drodze wojewódzkiej nr 615. Policjanci, którzy udali się na miejsce zdarzenia ustalili, że 25-letni mieszkaniec Ciechanowa kierując samochodem osobowym marki Fiat stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do rowu i dachował. Z mężczyzną podróżował 24-letni pasażer, który z obrażeniami ciała przewieziony został do szpitala. Sprawca wypadku nie udzielił pomocy rannemu pasażerowi i uciekł z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ciechanowskiej komendy już po kilkunastu minutach odnaleźli 25-latka. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że jest on pijany, miał prawie 1,5 promila w organizmie. Ponadto okazało się, że mężczyzna posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Policjanci przewieźli go do policyjnego aresztu.

25-latek odpowie teraz za spowodowanie wypadku drogowego po pijanemu, złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów oraz oddalenie się z miejsca zdarzenia i nieudzielenia pomocy poszkodowanemu.

Decyzją prokuratora wobec 25-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Przypominamy:

  • kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (Art. 178a. KK).
  • kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (Art. 244 KK)

Dodatkowo jeżeli osoba była wcześniej skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego sąd orzeka świadczenie pieniężne  na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10 000 złotych, do 60 000 złotych.
 

Autor: mł. asp. Magda Zarembska

 

Powrót na górę strony