Aktualności

Nieprawidłowe wyprzedzanie przyczyną dwóch zdarzeń drogowych

Data publikacji 13.01.2023

Wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. Jest to sytuacja, która wymaga od kierowcy szczególnej ostrożności i często wykonywania kilku czynności w tym samym czasie. Wczoraj na terenie pow. ciechanowskiego doszło do dwóch zdarzeń drogowych spowodowanych nieprawidłowym manewrem wyprzedzania.

Wczoraj około godz. 11:30 na drodze wojewódzkiej nr 617 w miejscowości Wola Wierzbowska doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Policjanci ustalili, że 29-letni kierujący samochodem Dodge poruszał się w kierunku Przasnysza, wraz z nim podróżowali dwaj pasażerowie. Według relacji kierującego na chwilę odwrócił uwagę od drogi. Gdy zauważył zwalniający przed nim pojazd wykonał manewr wyprzedzania, podczas którego doprowadził do zderzenia z pojazdem marki Renault, którego kierująca wykonywała manewr skrętu w lewo. W wyniku zdarzenia 70-letnia kierująca Renaultem została przewieziona do szpitala. Po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających wobec 29-latka zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Około godz. 17:00 doszło do kolejnego zdarzenia. Na drodze krajowej nr 60 w miejscowości Morawy-Wicherki doszło do zderzenia samochodu osobowego z pojazdem ciężarowym. Jak ustalili funkcjonariusze pojazdy poruszały się w kierunku Pułtuska, kierująca Audi podczas manewru wyprzedzania uderzyła w bok pojazdu ciężarowego Scania z naczepą, a następnie wjechała do rowu. Na szczęście nie odniosła ona obrażeń.  47-latka została ukarana mandatem i punktami karnymi.

Kierowca powinien pamiętać, aby przed rozpoczęciem wyprzedzania upewnić się czy:

  • ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
  • kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,
  • kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

 

mł.asp. Aneta Podgórska

 

 

 

Powrót na górę strony