Aktualności

Uwaga! Zdarzenie drogowe z udziałem zwierzęcia ! Ranny 22-letni kierowca

Data publikacji 10.01.2023

22-letni kierujący samochodem Honda Accord został ranny po zderzeniu z łosiem. Mieszkaniec pow. ciechanowskiego z obrażeniami głowy został przewieziony do szpitala. Zwierzę nie przeżyło zderzenia z autem. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach lasów, nieużytków rolnych oraz pól, gdzie prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się zwierzyny jest bardzo duże.

Do zdarzenia doszło wczoraj ok. godz. 17:00. Policjanci ustalili, że 22-letni kierowca Hondy Accord poruszał się drogą relacji Młock-Ojrzeń. Około 2 km przed Ojrzeniem wprost przed pojazd wbiegły 3 młode łosie, niestety uderzył w jednego z nich. Kierowca zjechał na prawe poboczne do rowu a następnie wrócił na jezdnię. Mężczyzna z obrażeniami głowy został przewieziony do szpitala. Zwierzę nie przeżyło zderzenia z autem.  

 

Podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  • Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
  • Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
  • Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.

Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.

Pamiętajmy, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.

 

nadkom. Jolanta Bym

Powrót na górę strony