Aktualności

Pomagamy i chronimy. Ciechanowscy policjanci pomogli 70-latkowi zagrożonemu wychłodzeniem

Data publikacji 14.12.2022

Dziś w nocy ciechanowscy policjanci interweniowali wobec mężczyzny, który przebywał w warunkach zagrażających jego życiu z powodu niskich temperatur. 70-latek został przewieziony do noclegowni. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego nie bądźmy obojętni i reagujmy na widok osób bezdomnych, a także leżących na ławkach w parkach czy na przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.

Panujące od dłuższego czasu ujemne temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, mieszkających samotnie i w podeszłym wieku. Dlatego policjanci ciechanowskiej komendy  w trakcie codziennej służby regularnie sprawdzają miejsca, w których takie osoby mogą przebywać.

Dziś  w nocy ciechanowscy policjanci interweniowali wobec mężczyzny, który przebywał w warunkach zagrażających jego życiu z powodu niskich temperatur.  Około godz. 1:00 podczas patrolowania ulic miasta policjanci zauważyli przy ul. Wodnej leżącego mężczyznę. Na zewnątrz w chwili interwencji było kilka stopni poniżej zera. Mężczyzna leżał na tekturowym kartoniku. Policjanci ustalili, że mężczyzna jest bezdomny i nie ma gdzie spać. Po rozmowie z 70-latkiem, przewieźli go do noclegowni.

Okres zimowy z uwagi na niskie temperatury niesie ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, jakim jest wychłodzenie organizmu. Na zgon z powodu wychłodzenia organizmu szczególnie narażeni są bezdomni oraz osoby będące pod wpływem alkoholu. Policjanci zwracają szczególną uwagę na osoby nietrzeźwe przebywające na wolnym powietrzu, a także każdego dnia kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej. Sprawdzają między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe.

Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego nie bądźmy obojętni i reagujmy na widok osób bezdomnych, a także leżących na ławkach w parkach czy na przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie - mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby wystarczy zadzwonić pod nr alarmowy 112.

Ten jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Poinformowanie policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia jest możliwe także za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy na mapie zaznaczyć zagrożenie w kategorii „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują każdą taką informację.

 

nadkom. Jolanta Bym

Powrót na górę strony