Aktualności

Policja apeluje! Zabezpiecz swoje mienie

Data publikacji 13.10.2022

Na terenie pow. ciechanowskiego odnotowujemy kradzieże oraz kradzieże z włamaniem. Do tego typu zdarzeń dochodzi zarówno na terenach wiejskich jak i w Ciechanowie. Łupem włamywaczy nierzadko pada dorobek całego życia, dlatego zwracamy się do mieszkańców o prawidłowe zabezpieczanie swojego mienia i przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Miejsca kradzieży to m.in. domy jednorodzinne, mieszkania, piwnice, pomieszczenia gospodarcze garaże czy też pojazdy. Łupem złodziei pada również mienie pozostawione na posesji. Odnotowujemy głównie kradzieże elektronarzędzi, sprzętu ogrodniczego, skradzione zostały lampy solarne, rowery albo po prostu pieniądze. Odnotowaliśmy również kradzieże drzewa z lasów.

Skradzione mienie to często dobytek wielu lat pracy, dlatego warto zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć ryzyko włamania i kradzież naszej własności.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie pracują nad zgłoszonymi sprawami równocześnie każdego dnia podejmują działania prewencyjne w zakresie zapobiegania przestępczości na terenie powiatu ciechanowskiego. Mieszkańcom powiatu ciechanowskiego przypominamy o prawidłowym zabezpieczeniu swoich cennych rzeczy.

Zadbajmy o mienie własne, a także sąsiada. W sytuacjach zagrożenia informujmy Policję. Razem możemy skutecznie wyeliminować przestępców z naszego otoczenia.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie przypominają o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia przed kradzieżą aby nie stać się ofiarą przestępstwa.

Zwróćmy uwagę na zabezpieczenie drzwi i okien garażowych oraz w innych pomieszczeniach gospodarczych, w których zostawiamy sprzęt, narzędzia, pojazdy. Jeśli nie możemy odpowiednio zabezpieczyć tych pomieszczeń starajmy się nie zostawiać tam cennych przedmiotów.

Dobrym rozwiązaniem jest monitoring, system alarmowy a także zabezpieczenia mechaniczne atestowane zamki, drzwi antywłamaniowe, rolety, kraty.

Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad.

Przypominamy, że kupno przedmiotów pochodzących z kradzieży jest zabronione i jest paserstwem.

Paserstwo polega na kupowaniu rzeczy pochodzących z przestępstwa np. kradzieży, rozboju, przywłaszczenia. Jako przestępstwo jest opisane w art. 291 kodeksu karnego, które będzie polegało na:

  • nabyciu rzeczy,

  • pomocy przy zbyciu rzeczy,

  • przyjęciu rzeczy,

  • pomaganiu w ukryciu rzeczy.

Za przestępstwo paserstwa grozi do 5 lat pozbawienia wolności

 

nadkom. Jolanta Bym

Powrót na górę strony