Aktualności

Uwaga na oszustów na portalach sprzedażowych !

Data publikacji 28.09.2022

Korzystasz z portali sprzedażowych? Uważaj! Jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonały się mieszkanki pow. ciechanowskiego. Na jednym z portali internetowych nastolatka wystawiła na sprzedaż bluzę natomiast druga z mieszkanek pow. ciechanowskiego chciała kupić buty. Obydwie transakcje okazały się oszustwem. Z konta bankowego 17-latki zniknęło 150 złotych, natomiast druga nastolatka straciła ponad 200 zł płacąc za buty, których nie otrzymała.

Wczoraj do policjantów z ciechanowskiej komendy zgłosiły się osoby, które zostały oszukane podczas korzystania z portali internetowych.

W pierwszym przypadku osoba zainteresowana ofertą sprzedaży bluzy napisała poprzez komunikator prośbę o podanie adresu e-mail gdzie miała toczyć się dalsza rozmowa. 17-latka otrzymała maila z linkiem przekierowującym do strony konta bankowego. Sprzedająca, nieświadoma tego, iż strona jest fałszywa, wpisała hasło do konta. Dodatkowo autoryzowała kody, które w tym czasie otrzymała ze swojego banku drogą SMS-ową. W tym czasie oszuści wykorzystując jej dane włamali się na konto pokrzywdzonej i ukradli 150 zł.

W drugim przypadku również nastolatka, chcąc kupić wystawione na sprzedaż buty, podała kod blik sprzedającej. Gdy pieniądze zostały wypłacone z bankomatu, kontakt ze sprzedawcą się urwał a konto na portalu sprzedażowym zostało zablokowane. Oczywiście buty nie dotarły do kupującej. Mieszkanka pow. ciechanowskiego straciła ponad 200 zł.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalach aukcyjnych?
    • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie;
    • nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu;
    • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
    • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność;
    • zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;
    • każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność.

Dzisiejsze zakupy przeniosły się do internetu. Zwłaszcza osoby młode śledzą aukcje i też w ten sposób sprzedają różne przedmioty. Niestety oszuści również tutaj działają i wykorzystują każdą sposobność by się wzbogacić. Przede wszystkim nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto również poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie kupować i sprzedawać. Każda z takich stron ostrzega co powinno wzmóc naszą uwagę i jak chronić swoje dane wrażliwe i pieniądze. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

 

 

nadkom. Jolanta Bym

Powrót na górę strony