Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne Święta

Data publikacji 23.12.2021

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia to czas przygotowań, podczas którego towarzyszą nam zakupowy szał, pośpiech i roztargnienie. Te okoliczności są idealne dla przestępców.

Te ostatnie dni przed świętami to zapewne zakupy stacjonarne, w centrach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych obserwujemy duże natężenie, pośpiech roztargnienie. W takich warunkach bardzo łatwo stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej czy też można zgubić cenne rzeczy.

Bądźmy ostrożni i pamiętajmy aby nie zabierać ze sobą dużej ilości gotówki, a przy karcie bankomatowej na pewno nie powinna pojawić się karteczka z pinem. Portfel schowajmy w wewnętrznej kieszeni odzieży a torebkę czy saszetkę zawsze miejmy przed oczami.

Tradycyjnie już Święta Bożego Narodzenia to dla wielu czas podróży do rodzin i bliskich. Musimy pamiętać, że warunki zimowe są zmienne i wymagające. Dodatkowo części kierowcom będzie towarzyszył niepotrzebny pośpiech, niektórym zaś niestety również brawura. Pamiętajmy zatem, że stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz do zasady ograniczonego zaufania, to elementy istotnie wpływające na nasze bezpieczeństwo.

Wciąż wymuszenie pierwszeństwa oraz nadmierna prędkość lub niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze, to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Dlatego warto wcześniej zaplanować swoją trasę i w miarę możliwości wyjechać szybciej. Nie przeceniajmy też własnych możliwości - bądźmy w podróży wypoczęci, zadbajmy o przerwy w trasie i własny komfort jazdy.

Nie pozwólmy też ani sobie, ani innym na nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy przy tym, że alkohol wypity dnia poprzedniego, wciąż może mieć na nas wpływ. W razie wątpliwości odłóżmy planowaną podróż lub przejdźmy się na najbliższy komisariat, by tam sprawdzić swój stan trzeźwości.

Koniecznie przygotujmy również swój samochód do drogi. Należy między innymi sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne oraz stan opon.

Obecna pora roku nie sprzyja pieszym. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych piesi są dla kierujących słabo widoczni nawet w dzień. Taka sytuacja ma przełożenie na ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej piesi uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni.

Jest to czas kiedy czekamy z niecierpliwością na ostatnie przesyłki, obawiając się czy prezenty dotrą na czas. I jest to doskonała okazja dla przestępców aby wykorzystać ten moment i rozesłać fałszywe smsy. W jednym przestępcy podszywają się pod firmy kurierskie i oferują śledzenie (nieistniejącej) paczki na żywo lub informują o konieczności dopłacenia do rzekomej przesyłki. W innych podają się, chociażby za pocztę głosową. Musimy tylko kliknąć w link.

Celem tych i wielu innych ataków  jest oczywiście wyłudzenia danych kart płatniczych, danych do logowania w serwisach transakcyjnych czy zmuszenie do wykonania przelewu przestępcom. Niezależnie od metody, oszuści mają na celu wyczyszczenie konta nieświadomym lub zwyczajnie nieuważnych użytkowników telefonów.

Tymczasem podstawową metodą obrony przez phishingiem jest... zdrowy rozsądek. Otrzymując tego typu SMS-y, nie można działać pochopnie. Lepiej poczekać i w wolnym czasie dokładnie przeczytać wiadomość. Oszustwo można wykryć w kilka sekund.

Po pierwsze niemal każda wiadomość tego typu napisana jest bez użycia polskich znaków (tu trzeba uważać, bo te prawdziwe wiadomości czasem również nie zawierają polskich znaków). Częste są też błędy językowe, przypadkowe znaki specjalne i brak jakichkolwiek szczegółów dotyczących rzekomej paczki.

Powrót na górę strony