Aktualności

Bezpieczeństwo w Sylwestra

Data publikacji 30.12.2020

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku kalendarzowego, a więc coraz bliżej do Sylwestra. Petardy i fajerwerki postrzegane jako jeden z elementów dobrej zabawy mogą stać się przyczyną wielu poważnych wypadków. Nikt nie wyobraża sobie nocy sylwestrowej bez rozświetlonego kolorowymi rozbłyskami nieba. Należy jednak pamiętać, że fajerwerki i petardy to materiały pirotechniczne - w rękach nietrzeźwych ludzi bądź dzieci mogą się stać olbrzymim zagrożeniem.

      Czym są fajerwerki?

  • Fajerwerki są materiałami wybuchowymi i podczas ich odpalania należy zachować szczególną ostrożność. Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami może być przyczyną groźnych wypadków nie tylko odpalającego ale także osób postronnych!
  • Najczęstsze obrażenia to oparzenia twarzy i rąk.
  • Zdarzają się także ciężkie urazy takie jak urwane palce, dłonie, uszkodzenie wzroku, głębokie rany twarzy i dłoni.
  • Głośny huk petard może powodować czasowe lub trwałe uszkodzenie słuchu ludzi oraz zwierząt, które są szczególnie wrażliwe na dźwięki.

Korzystając z fajerwerków pamiętaj, aby zawsze zachować zdrowy rozsądek. Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami może doprowadzić do poważnych konsekwencji! Aby z fajerwerkami wiązały się tylko miłe wspomnienia, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto niektóre z nich:

1. Kupując fajerwerki zawsze zwróć uwagę czy posiadają odpowiednie atesty.

2. Na opakowaniu fajerwerków powinna być przynajmniej:

  • Klasa bezpieczeństwa i nazwa produktu
  • Nazwa i adres producenta
  • Liczba wyrobów w opakowaniu
  • Instrukcja w języku polskim

3. Przed użyciem zawsze zapoznaj się z umieszczoną na wyrobie instrukcją obsługi i postępuj zgodnie z jej zapisami.

4. Sprawdź czy zakupione fajerwerki nie posiadają wad typu: pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia. Nie odpalaj ładunku, który wzbudza Twoje podejrzenia.

5. Używaj fajerwerków zgodnie z ich przeznaczeniem. Nigdy nie dokonuj modyfikacji w zakupionym produkcie.

6. Ładunki mogą odpalać tylko osoby, które ukończyły 18 lat.

7. Odpalając ładunek staraj się przewidzieć tor lotu oraz miejsce upadku, tak aby możliwie jak najbardziej wykluczyć wszelkie ryzyka z tym związane.

8. Pamiętaj, że niektóre petardy są bardzo głośne, a to może uszkodzić Twój słuch oraz innych osób przebywających w pobliżu.

9. Unikaj odpalania fajerwerków w pobliżu stacji benzynowych, samochodów, zabudowań, lasów itp.

10. Po odpaleniu petardy natychmiast odrzuć ją najdalej jak potrafisz, nie przetrzymuj petardy w dłoni.

11. Wszelkie rakiety, wyrzutnie, moździerze i inne wyroby, które wymagają pionowego ustawienia na podłożu, należy ustawić w sposób wykluczający możliwość przechylenia lub przewrócenia.

12. Nigdy nie opalaj fajerwerków po spożyciu alkoholu lub innych środków mogących narazić Ciebie oraz innych na niebezpieczeństwo.

13. Jeżeli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodź, aby sprawdzić, co się stało.

14. Pamiętaj, że huk petard oraz innych wyrobów pirotechnicznych niepokoi zwierzęta, szczególnie psy.

KPP Ciechanów

Powrót na górę strony