Aktualności

Przy drodze wojewódzkiej nr 618 znaleziono niewybuch

Data publikacji 01.03.2019

Na pocisk artyleryjski, najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej, natknęli się pracownicy podczas wykonywania prac drogowych w miejscowości Nowy Gołymin. Pamiętajmy, że pomimo upływu lat takie znaleziska mogą być bardzo niebezpieczne.

Zbliża się wiosna, a wraz z nią czas, gdy coraz częściej wpływają zgłoszenia o odnajdywaniu niewybuchów i niewypałów z okresu II Wojny Światowej. Czym są, jak postępować i jakie służby powiadamiać w przypadku odnalezienia niechcianych niespodzianek?

Mimo upływu czasu i czynników naturalnych, przedmioty takie mogły wcale nie stracić swoich zdolności bojowych i mogą nadal stanowić realne zagrożenie.
 

Wczoraj dyżurny ciechanowskiej policji otrzymał zgłoszenie, że w rejonie drogi wojewódzkiej nr 618 w miejscowości Nowy Gołymin znajduje się najprawdopodobniej niewybuch.

Policjanci ustalili, że podczas prac drogowych znaleziono niewybuch. Na miejscu policyjny pirotechnik wstępnie potwierdził, że jest to pocisk artyleryjski z widocznymi śladami korozji z okresu II Wojny Światowej. Miejsce gdzie znajduje się wykopany niewybuch zabezpiecza funkcjonariusz policji. Dziś zostanie zabrany przez patrol saperski.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały/niewybuchy mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. Przypominają również o niezwłocznym zgłaszaniu takich zdarzeń Policji.


 

Niewybuch – jest to każdy przedmiot zawierający ładunek wybuchowy lub materiał wybuchowy w stanie wolnym, który powinien zdetonować, jednak pomimo stworzenia warunków koniecznych do tego procesu nie doszło do wybuchu.

Niewypał – jest to amunicja zawierająca ładunek miotający, która nie wypaliła mimo stworzenia odpowiednich warunków do tego procesu. Pojęcia niewypału używa się wobec dwóch rodzajów amunicji: wybuchającej z siłą mniejszą od detonacji, oraz zapalającej się.

 

J.B.

Powrót na górę strony