Aktualności

Pokaz ratownictwa na lodzie oraz działania poszukiwawcze w ramach "Bezpiecznych ferii 2019"

Data publikacji 24.01.2019

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, w ramach ogólnopolskiej akcji ,, Bezpieczne Ferie 2019’’, strażacy przeprowadzili pokazy ratownictwa na lodzie, natomiast policjanci koordynowali działania poszukiwawcze zaginionego. W działania ratowniczo-poszukiwawcze zaangażowani byli również żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady WOT, WKU,funkcjonariusze Straży Miejskiej, strażacy ochotnicy, harcerze. Była to doskonała okazja do sprawdzenia się na polu współdziałania różnych służb.

Na akwenie wodnym pod wędkarzami łowiącymi ryby załamał się lód. Jeden z mężczyzn wpadł do wody i nie może wydostać się o własnych siłach. Osoba postronna nie ma możliwości udzielenia skutecznej pomocy i powiadamia Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Ciechanowie . Z informacji uzyskanych od zgłaszającego, prawdopodobnie z wędkarzem który wpadł do wody, przebywały jeszcze dwie osoby. Jedna z nich znajduje się na pokrywie lodowej i nie jest w stanie samodzielnie zejść, ponieważ lód zaczyna pękać, zaś druga osoba oddaliła się z miejsca zdarzenia w kierunku lasu.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Całą akcję ratunkową podczas groźnych wypadków, do których może dojść na zamarzniętych akwenach wodnych mogli zobaczyć uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz młodzież z klasy mundurowej I LO PUL w Ciechanowie. W trakcie spotkania, policjanci wręczyli młodzieży ulotki z poradami bezpiecznego zachowania podczas ferii zimowych.

Funkcjonariusze Straży Pożarnej prezentowali sposoby ratowania osób z wykorzystaniem deski lodowej. Natomiast policjanci zainscenizowali działania poszukiwawcze osoby zaginionej, przy wykorzystaniu psa służbowego, urządzenia termowizyjnego oraz quadów. Ćwiczenia nie odbyły by się tak sprawnie gdyby nie współdziałanie z żołnierzami WOT, harcerzami i ochotnikami. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem.

Strażacy i policjanci apelowali o rozwagę w trakcie zabaw na śniegu i ślizgawkach. Szczególną uwagę zwrócono na niebezpieczeństwo podczas zabaw na zamarzniętych akwenach i w niedozwolonych miejscach, podkreślali, że tylko sztuczne lodowisko może zapewnić nam optymalne bezpieczeństwo.

Akcja „Bezpieczne ferie 2019”, skierowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej, a także do organizatorów zimowego wypoczynku.

Powrót na górę strony