Aktualności

Coraz więcej mieszkańców powiatu ciechanowskiego pada ofiarami oszustów internetowych

Data publikacji 15.03.2018

To właśnie przez internet coraz częściej robimy zakupy, jest to bardzo wygodna forma z wieloma zaletami. Musimy jednak pamiętać, że zakupy w sieci to również zagrożenie. Ryzyku oszustwa podlega właściwie każdy posiadacz konta mailowego, profilu na jednym z portali społecznościowych, aukcyjnych lub klient sklepu internetowego.

W 2017 roku Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie odnotowała 105 oszustw przez internet. W bieżącym roku takich zgłoszeń mamy już około 30. Tylko w ostatnim tygodniu otrzymaliśmy cztery takie zgłoszenia. 13 marca mieszkanka Ciechanowa zgłosiła oszustwo przy zakupie markowych ubrań za pośrednictwem portalu społecznościowego. Po wpłaceniu pieniędzy na podany numer konta bankowego przez osobę oferującą ubrania, konto osoby zostało usunięte, a przesyłka nie dotarła od 24 lutego br.

W tym samym dniu zostało przyjęte zawiadomienie o oszustwie internetowym na serwisie ogłoszeniowym. Towar, który zamówiła pokrzywdzona dotarł jednak nie taki, który zamawiała. Mieszkanka zamówiła dwie torebki i zegarek a otrzymała tylko zniszczoną torebkę. Sprzedająca od tamtej pory nie odpowiada na wiadomości.

Kolejne oszustwo zgłoszone przez naszego mieszkańca dotyczyło zakupu pojazdu, który znalazł na serwisie ogłoszeniowym. Po wpłacie zaliczki za pojazd, który chciał kupić, nie ma kontaktu ze sprzedającym.

12 marca br. mieszkaniec Ciechanowa nie otrzymał przesyłki z telefonami, za które pieniądze wpłacił na konto sprzedającego.

 

Ty tylko niewielki obraz oszustw dokonywanych w cyberprzestrzeni. Podczas zakupów w sieci przede wszystkim powinniśmy wykazać się dużą ostrożnością i rozsądkiem, wybierajmy znane sprawdzone sklepy internetowe, podczas zakupów na aukcjach zawsze wybierajmy sposób zapłaty za przesyłkę za pobraniem. Pamiętajmy, że bank nigdy nie wysyła e-maili do klientów w celu potwierdzenia ich danych co również jest wykorzystywane przez oszustów w celu uzyskania danych identyfikacyjnych. Nie podawajmy numeru karty kredytowej na stronach internetowych gdzie brakuje protokołu HTTPS oraz zielonej kłódki .

 

kom. Jolanta Bym

Powrót na górę strony