Aktualności

Jutro działania "Pasy"

Data publikacji 14.03.2018

Stosowanie pasów bezpieczeństwa to kluczowy sposób na zwiększenie swoich szans na przeżycie wypadku. Ich używanie w przypadku osób siedzących z przodu zmniejsza o 45 proc. ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, natomiast ciężkich nawet do 50 proc. Mając na uwadze bezpieczeństwo kierujących oraz pasażerów pojazdów, jutro na terenie garnizonu mazowieckiego policji przeprowadzone zostaną działania pod nazwą „Pasy”. Działania prowadzone będą również w krajach europejskich należących do TISPOL-u.

Jak widać, pasy bezpieczeństwa są bardzo istotnym elementem prewencji wypadkowej i mogą przyczynić się do uratowania życia i zdrowia wielu osób. Dlatego też niezmiernie ważne jest podjęcie skutecznych działań prowadzących do zwiększenia wykorzystania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów pojazdów, zarówno na przednich jak i tylnych siedzeniach. Szczególnie ważna jest tu rola policji w zakresie nadzoru i egzekwowania przepisów nakazujących zapinanie pasów.

Z badań prowadzonych w Szwecji wynika, że dzięki zwiększeniu stosowania pasów możliwe jest zredukowanie o 20% liczby zabitych kierowców i pasażerów pojazdów. Efekt ten jest szczególnie ważny w Polsce wobec wysokiej śmiertelności wypadkowej spowodowanej między innymi nie zapinaniem przez wielu kierowców pasów bezpieczeństwa (tylko niewiele ponad 70 proc. kierowców używa regularnie pasów bezpieczeństwa). Na podstawie danych szwedzkich można sądzić, że częstsze stosowanie pasów przez polskich kierowców mogłoby uratować życie ponad 550 ofiar wypadków rocznie, a kilkanaście razy więcej ochronić od ran i kalectwa.

Mając na uwadze bezpieczeństwo kierujących oraz pasażerów pojazdów w dniu 15.03.2018r. na terenie garnizonu mazowieckiego policji przeprowadzone zostaną działania pod nazwą „Pasy”. Działania prowadzone będą również w krajach europejskich należących do TISPOL. Celem działań będzie egzekwowanie od kierujących i pasażerów obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, stosowania urządzeń do przewozu dzieci oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego konieczności stosowania pasów bezpieczeństwa.

 

Autor: st.asp. Robert Ziembicki KWP Radom

 

Powrót na górę strony