Aktualności

Hulajnoga - wypadek w Białobrzegach

Data publikacji 22.05.2024

Do potrącenia dwóch chłopców na hulajnodze doszło wczoraj (21.05.2024 r.) na ścieżce rowerowej przy ul. Rzemieślniczej w Białobrzegach. 14-latek z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

Do potrącenia dwójki dzieci jadących elektryczną hulajnoga doszło wczoraj (21.015.2024 r.) kilka minut po godz: 16:00 na ścieżce rowerowej przy ul. Rzemieślniczej w Białobrzegach. Jak ustalili policjanci, kierujący cuprą 45-latek wyjeżdżając z posesji, na ścieżce rowerowej nie zauważył jadącej hulajnogi w wyniku czego uderzył w poruszających się na niej chłopców w wieku 11 i 14 lat. Podczas tego zdarzenia 14-letni chłopiec, podróżujący jako „pasażer” doznał obrażeń nogi, został on przewieziony do szpitala w Radomiu. Kierujący pojazdem był trzeźwy. Okoliczności i przebieg tego zdarzenia zbadają białobrzescy dochodzeniowcy.

Policjanci apelują o ostrożność do wszystkich uczestników ruchu drogowego i przypominają obowiązujące zasady poruszania się po drodze hulajnogą elektryczną,

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący hulajnogą musi jechać drogą dla rowerów bądź pasem ruchu dla rowerów z prędkością do 20 km/h jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jazda elektryczną hulajnogą po chodniku to wyjątek. Jest możliwa tylko, gdy brakuje „ścieżek”, a ruch pojazdów na ulicy jest dozwolony z prędkością wyższą niż 30 km/h. W takiej sytuacji jadąc po chodniku należy ustępować pierwszeństwa pieszym i jechać z prędkością zbliżoną do tempa pieszych. Kategoryczne zabronione jest przewożenie kogoś na hulajnodze. Hulajnogą elektryczną mogą poruszać się dzieci w wieku 11-18 lat, jednak wymagane jest posiadanie karty rowerowej, którą należy mieć przy sobie. Przepisy jasno wskazują że zabrania się jazdy na hulajnodze elektrycznej na drodze, dzieciom poniżej lat 10.

asp. Joanna Golus / KPP Białobrzegi 

Powrót na górę strony