Aktualności

Jechał za szybko, stracił prawo jazdy

Data publikacji 21.05.2024

Prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków i kolizji drogowych. Respektowanie ograniczeń prędkości znaczono wpływa na poprawę bezpieczeństwa uczestników dróg. Niestety nie wszyscy kierowcy zdają sobie z tego sprawę.

W niedzielę 19 maja 2024 r, podczas kontroli prędkości w miejscowości Młodynie Dolne gm. Radzanów, funkcjonariusze białobrzeskiego ruchu drogowego zatrzymali kierującego skodą 44-latka który w terenie zabudowanym jechał z prędkością 107 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy na 3 miesiące oraz został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 zł, na jego konto kierowcy dopisano 13 punktów karnych.

Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne, jadąc z taką prędkością droga hamowania staje się znacząco dłuższa. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze bardzo często jest przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych, także tych ze skutkiem śmiertelnym. Przy takich prędkościach siła działająca na auto jest tak duża, że rozwiązania i urządzenia służące do zapewnienia bezpieczeństwa, jak strefa zgniotu, poduszki powietrzne czy pasy, mogą nie wystarczyć, by ochronić osoby podróżujące w aucie. Ponadto przy dużej prędkości, dużo mniej czasu mamy na reakcję czy wykonanie manewru. Moment odwrócenia uwagi kierowcy może kosztować czyjeś życie.

asp. Joanna Golus / KPP Białobrzegi

Powrót na górę strony