Aktualności

NIEWYBUCHY Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ ODNALEZIONE W STROMCU

Data publikacji 08.11.2023

Podczas prac ziemnych w Stromcu na ul. Piaski, w powiecie białobrzeskim, znaleziono niebezpieczne pozostałości z czasów II wojny światowej. Teren został zabezpieczony. Niewybuchy zostały zabrane przez saperów na poligon celem zneutralizowania.

7 listopada br. oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach został powiadomiony o znalezieniu niewybuchów na jeden z posesji w Stromcu. Niebezpieczne pozostałości z czasów wojny zostały ujawnione podczas wykonywania prac ziemnych. Skierowany na miejsce policjant zajmujący się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym potwierdził, że są to niewybuchy z czasów II wojny światowej. Do czasu przybycia patrolu saperskiego z Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia znalezisko zabezpieczali białobrzescy policjanci. Trzy skorodowane pociski, w tym jeden zapalnik i jeden pocisk artyleryjski zostały zabezpieczone przez kazuńskich saperów w specjalistycznym pojeździe pirotechnicznym i przetransportowane na poligon celem neutralizacji.

W przypadku znalezienia niewypału należy natychmiast powiadomić Policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu!

Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci powiadamiają specjalistyczny patrol saperski, a do momentu jego przybycia zabezpieczają znalezisko.

asp. Joanna Golus 

Powrót na górę strony