Aktualności

PAMIĘTAJ, ODŚNIEŻANIE TO OBOWIĄZEK

Data publikacji 12.12.2022

Śliskie i zasypane śniegiem chodniki, szczególnie przy ciągach komunikacyjnych, mają duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. W związku z intensywnymi opadami śniegu policjanci przypominają właścicielom i administratorom budynków o obowiązku usuwania lodowych sopli i odśnieżania chodników oraz dachów z zalegającego śniegu.

W ostatnich dniach, praktycznie codziennie, towarzyszą nam opady śniegu. Zwisające sople czy nawisy śniegu z dachu mogą zagrażać każdemu kto znajdzie się w ich pobliżu. Nie mniejszym zagrożeniem jest także pozostawienie zaśnieżonych chodników, szczególnie w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych. Oprócz uszkodzeń ciała na skutek upadku, omijanie zaśnieżonego miejsca lub poślizg na chodniku może się skończyć nagłym wtargnięciem pieszego na jezdnię. W takich warunkach łatwo o potrącenie i nieszczęśliwy wypadek.

Bezpieczne użytkowanie obiektu w praktyce oznacza konieczność usuwania śniegu i lodu z chodników, dachów, balkonów i innych elementów budynku. Niedopełnienie tego obowiązku jest wykroczeniem. Zgodnie z zgodnie z art. 117 Kodeksu wykroczeń, kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.

 

Autor: mł. asp. Ewa Kozyra

Powrót na górę strony