Aktualności

DZIAŁANIA ,,NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”

Data publikacji 09.11.2022

Białobrzeska policja już dziś rozpoczęła kolejną akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone działania pod tym hasłem, ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

W zasadzie przez cały rok policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach prowadzą działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Już dziś o godzinie 6:00 rano w trosce o bezpieczeństwo tej szczególnej grupy uczestników ruchu  drogowego rozpoczeły się kolejne działania ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, ukierunkowane na zachowanie pieszych i rowerzystów na drogach. Zwiększoną liczbę mundurowych będzie można spotkać m.in. w rejonie przejść dla pieszych.

Zwracamy się również z apelem do pieszych o stosowanie elementów odblaskowych. Obecnie elementy odblaskowe dostępne są w różnej formie np. zawieszki, opaski, kamizelki. Akcesoria te sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny i bardziej bezpieczny w ruchu drogowym. Jednak, by noszone odblaski spełniały swoją funkcję powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. W warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie.

Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie, a także nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski.

Jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa jest WIDOCZNOŚĆ . Dlatego apelujemy, aby nosić elementy odblaskowe również w obszarze zabudowanym.

 

Autor: mł. asp. Ewa Kozyra

Powrót na górę strony