Aktualności

Wypadek na trasie S7 w miejscowości Stary Gózd.

Data publikacji 06.09.2022

W miniony czwartek około godziny 14:30 dyżurny białobrzeskiej Policji został zawiadomiony telefonicznie o zdarzeniu drogowym na wiadukcie przy trasie S7 w miejscowości Stary Gózd.

Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że kierujący pojazdem marki Volkswagenem Golf 31-letni mężczyzna na skrzyżowaniu, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w bok jadącego prawidłowo subaru, którego kierownicą był 39-latek. Wyniku zderzenia pojazd marki subaru zsunął się ze skarpy. Obrażeń doznał 14-letni pasażer pojazdu Subaru, który został przetransportowany do szpitala 

Białobrzescy policjanci przypominają. Najczęściej do wypadków drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa dochodzi w sytuacjach:

Podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego

  • obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;

  • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;

  • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;

  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla

  • rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;

  • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Autor: mł. asp. Ewa Kozyra

 

Powrót na górę strony