Aktualności

Okradają sadowników – nie kupuj skradzionych "oprysków"

Data publikacji 19.05.2017

Wiosna w gospodarstwach sadowniczych rozpoczyna nowy sezon produkcji owoców. Jest to również okres wzmożonych kradzieży środków ochrony roślin.

Jak wynika z analizy  prowadzonych postępowań, do kradzieży środków ochrony roślin dochodzi najczęściej w nocy. Kiedy domownicy gospodarstw śpią, złodzieje plądrują budynki gospodarcze i przechowalnie  z których kradną opryski bardzo często o dużej wartości. Odnotowane zostały również próby kradzieży  chemii sadowniczej ze sklepów ogrodniczych. Jedynym sposobem na duży zysk dla takich złodziei  jest szybkie sprzedanie skradzionego towaru innym sadownikom. Ograniczenie takiego handlu  opryskami pomiędzy gospodarzami a złodziejami wymaga współpracy właścicieli gospodarstw z Policją.  Sam zakup środków ochrony roślin bez paragonu i do tego od osoby, która nie  prowadzi działalności gospodarczej powinien wzbudzić podejrzenia co do legalności pochodzenia towaru. Należy  przy tym przypomnieć, że osoby kupujące  skradzione przedmioty podlegają karze wynikającej  z  art. 291 Kodeksu Karnego, który mówi, że kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Pamiętajmy, że „dziś” kupisz skradzione komuś opryski, a „jutro” ktoś  może kupić opryski  skradzione tobie!

Osoby posiadające informację pomocne w ustaleniu  sprawców kradzieży proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Białobrzegach pod numerem telefonu 48- 613-52-00 lub 997.  Informacje można również przekazać w formie elektronicznej  na adres:  kpp.bialobrzegi@mazowiecka.policja.gov.pl lub na stronie https://www.facebook.com/PolicjaBialobrzegi/
W każdym przypadku gwarantujemy anonimowość!!

Powrót na górę strony