Aktualności

Policjanci spotkali się z seniorami w ramach programu „ Bezpieczny Senior na Mazowszu”

Data publikacji 23.01.2017

W piątek policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach uczestniczyli w spotkaniu z seniorami. Przypomniane zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa.

 

W piątek (20.01.2017) białobrzescy policjanci w klubie „Olimp" spotkali się z seniorami. Z uwagi na to, że seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy funkcjonariusze przedstawili nowe sposoby jakimi posługują się przestępcy w celu osiągnięcia łatwego zysku. W zajęciach udział wziął dzielnicowy miasta Białobrzegi, policjant z Wydziału Ruchu Drogowego i policjantka z ZespołuProfilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji. Osoby starsze, które czują się samotne, schorowane, a poprzez swoją ufność, narażane są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń, kradzieży. Aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz zapobiec podobnym, białobrzeska Policja przypomina o kilku podstawowych zasadach postępowania. 

Pamiętajmy żeby nie nosić dużej kwoty pieniędzy przy sobie bez potrzeby. Nie pożyczajmy pieniędzy osobom, które znamy tylko z widzenia, lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę naszym bliskim.

Gdy jesteśmy w domu nie wpuszczajmy nieznajomych do mieszkania - nie znając osoby nigdy nie znamy jej zamiarów. Nie przechowujmy w domu dużej ilości gotówki lub kosztowności. Utrzymujmy więzi z sąsiadami, którzy często służą nam swą pomocą. Zawsze zamykajmy po przyjściu do domu drzwi wejściowe.

Przestępcy wykorzystują różne metody. Jedną z nich i najczęściej stosowaną jest metoda „na wnuczka" - sprawcy przeważnie dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Tłumaczą „dziadkowi" lub „babci", np., że są w trudnej sytuacji życiowej i w związku z tym proszą o pożyczkę finansową. Oszuści twierdzą, że nie mogą przyjechać po pieniądze - wysyłając po nie swojego dobrego znajomego lub kolegę. Inna metoda to "na gazownię" czy "na hydraulika" - oszuści podając się za fachowców wchodzą do domów. Kradną co popadnie, albo po prostu wyłudzają kilkaset złotych za usługę, której nie wykonali.

Policjanci przypomnieli również Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, to do czego służy, co zawiera, jaki ma wpływ na bezpieczeństwo i jak nanosić na nią zgłoszenia. W powiecie białobrzeskim Mapa została bardzo dobrze przyjęta bo wiele osób skorzystało z niej nanosząc punkty w których było naruszane prawo lub występowało zagrożenie. Jest to bardzo dobre narzędzie dla mieszkańców w kontakcie z Policją ponieważ zapewnia im anonimowość. Można było się o tym przekonać na spotkaniu bo duża część uczestników twierdziła, że miała już wcześniej okazję skorzystać z tej formy zgłoszenia zagrożenia Policji. Omówione zostały również zasady ruchu drogowego dla pieszych, w tym poruszania się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu. Seniorzy usłyszeli o  przepisach dotyczących jazdy rowerami i o obowiązkowym wyposażeniu tych pojazdów. Zebrani otrzymali od policjantów ulotki informacyjne z praktycznymi poradami co należy zrobić, gdy znajdą się w trudnej sytuacji lub będą doświadczeni przemocą.

 

Zazwyczaj to przez naszą nieuwagę, ufność i nieostrożność możemy faktycznie paść ofiarą oszustów, kieszonkowców i innych przestępców, a także stać się ofiarą kolizji i wypadków drogowych oraz innych zdarzeń zagrażających życiu, zdrowiu lub mieniu. Dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bądźmy czujni i nieufni w stosunku do obcych. Nie obawiajmy się powiadomić o zagrożeniu Policji, Straży Pożarnej lub Pogotowia Ratunkowego.

 

/EB

Powrót na górę strony