Aktualności

Policjanci szkolili strażaków

Data publikacji 19.01.2017

W środę policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji we Białobrzegach przeprowadzili szkolenie dla strażaków z PSP w Białobrzegach. Mówiono o wykorzystywaniu sygnałów uprzywilejowania w pojazdach podczas wyjazdów do akcji ratunkowych.

W ostatnim czasie na terenie całego kraju dochodziło do zdarzeń drogowych  z udziałem pojazdów Straży Pożarnej podczas przejazdów do miejsc akcji ratowniczych. Dlatego policjanci z KPP w Białobrzegach przeprowadzili szkolenie z zasad bezpiecznego poruszania się po drogach pojazdem z włączonymi sygnałami uprzywilejowania. Zostały omówione przepisy dotyczące praw i obowiązków jakie ma kierowca takiego pojazdu oraz zachowania się w najbardziej niebezpiecznych miejscach na drodze jakimi są skrzyżowania. Wyjaśnione były również przepisy odnoszące się do obowiązkowego wyposażenia pojazdu uprzywilejowanego i jego stanu technicznego. Przy okazji strażacy podczas zadawania pytań poruszyli kwestię niewłaściwych zachowań kierowców na widok jadącego na sygnale wozu strażackiego. Okazuje się, że duża część kierowców nie ustępuje pierwszeństwa przejazdu  widząc niebieskie światła błyskowe. Co więcej, kierowcy zatrzymują się w takich miejscach, że ominięcie ich pojazdu  przez wóz strażacki jest niemożliwe z uwagi na brak wystarczającej ilości miejsca na drodze. Piesi natomiast chcąc  przejść  przez jezdnię przebiegają przed takim pojazdem stwarzając bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dlatego przy tej okazji przypominamy, że  zgodnie z art. 9 prawa o Ruchu drogowym „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się ‘’

 

/EB

Powrót na górę strony