Aktualności

Ostrożnie na drodze- dzikie zwierzęta

Data publikacji 12.01.2017

Na terenie powiatu białobrzeskiego nasiliły się zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt. W podróży zwracaj uwagę na znaki drogowe i zwolnij jadąc przez las.

Do Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach w ciągu ostatnich kilku dni kierowcy zgłaszali kolizje drogowe z dziką zwierzyną. Najczęściej do zdarzeń dochodziło w godzinach popołudniowych, kiedy zaczynało zmierzchać i widoczność była znacznie pogorszona. Wolno żyjące zwierzęta wbiegają na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy zarówno na drogach głównych ale też i niższej kategorii. Teren powiatu białobrzeskiego w wielu miejscach posiada szlaki migracyjne dzikiej zwierzyny, które przecinają się z drogami po których jeździmy. Jadąc przez tereny zadrzewione powinniśmy być przygotowani, że nawet gdy nie ma znaków ostrzegawczych o dzikiej zwierzynie to możemy na drodze spotkać łosia, dziki czy sarny. To właśnie one najczęściej powodują kolizje drogowe. Łosie z uwagi na dużą swoją masę dochodzącą do pół tony i wysokość ponad 2 metry potrafią wyrządzić wiele szkód na pojeździe, a pasażerów poważnie okaleczyć. Tych zwierząt nie należy lekceważyć. W ostatnich zdarzeniach z udziałem łosi na terenie gminy Stromiec i Wyśmierzyce na drodze K48 i drogach gminnych  zwierzęta te na szczęście spowodowały tylko zniszczenia pojazdów. Na spotkanie z tą zwierzyną powinniśmy być przygotowani również na terenach pozostałych gmin i dodatkowo na trasie S7. To właśnie na krajowej siódemce dochodziło do bardzo poważnych wypadków, kiedy łoś przeskoczył ogrodzenie i wbiegł na jezdnię.

Apelujemy o rozważną i spokojną jazdę szczególnie po zmroku przez obszary na których można spotkać dziką zwierzynę. Jadąc wolniej mamy więcej czasu na prawidłową reakcję w przypadku powstania zagrożenia.

 

/EB

Powrót na górę strony