Aktualności

ROZPOCZĘCIE DZIAŁAŃ „TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”

Data publikacji 09.12.2016

Policyjne działania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. będą prowadzone na terenie powiatu białobrzeskiego i całego garnizonu mazowieckiego od 10 do 21 grudnia. Będą miały charakter kontrolno-prewencyjny. Podczas kontroli drogowych policjanci szczególną uwagę będą zwracać na prawidłowe oświetlenie pojazdów.

 W poniedziałek od godz. 11:00 Komenda Powiatowa Policji w Białobrzegach wspólnie z diagnostą z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów zorganizują mobilny punkt badań technicznych oświetlenia pojazdów. Miejsce kontroli pojazdów zostało wyznaczone w miejscowości Promna przy trasie nr 731 w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Gminy. Kierowcy, którzy podejrzewają nieprawidłowości w oświetleniu swoich pojazdów mogą przyjechać i bezpłatnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. W razie potrzeby swoją fachową pomocą będzie służył diagnosta, który określi przyczynę niesprawności lub prawidłowo „ustawi światła”. Policjanci będą zatrzymywać do kontroli pojazdy, których stan wskazuje na niesprawności techniczne oświetlenia i będą zachęcać do skorzystania z pomocy diagnosty, który będzie wspomagał działania.

Pamiętajmy, że w okresie jesienno - zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczania pozycji pojazdu na drodze. Po zapadnięciu zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł pojazdu jest również oświetlanie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód. Prawidłowe działanie świateł w pojeździe ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i rowerzystów. Zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników mchu drogowego np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.
 

Białobrzescy policjanci apelują do wszystkich kierujących oraz właścicieli samochodów, aby nie bagatelizowali kwestii oświetlenia pojazdu, gdyż ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

/EB

Powrót na górę strony