Aktualności

Doskonalenie zawodowe dla funkcjonariuszy techniki kryminalistycznej Komend Powiatowych i Miejskich garnizonu mazowieckiego

W dniach 12.09 – 14.09.2022 roku w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz w Ośrodku Konferencyjno - Wypoczynkowym „Gnysiówka” w Garbatce-Zbyczyn odbyło się doskonalenie zawodowe dla funkcjonariuszy techniki kryminalistycznej Komend Powiatowych i Miejskich garnizonu mazowieckiego.

Pierwszego dnia, po oficjalnym otwarciu szkolenia przez Naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu – podinsp. Anetę Najman, odbyły się zajęcia praktyczne z następujących tematów: Metodyka ujawniania i zabezpieczania oraz wykorzystanie śladów stanowiących przedmiot badań dokumentów, Metodyka ujawniania i zabezpieczania oraz wykorzystanie śladów stanowiących przedmiot badań informatycznych, Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej AFIS oraz Metodyka ujawniania i zabezpieczania oraz wykorzystanie śladów stanowiących przedmiot badań osmologicznych. Funkcjonariusze techniki kryminalistycznej mogli zobaczyć, co dalej dzieje się z zabezpieczanym przez nich materiałem dowodowym na miejscu zdarzenia. Poznali w praktyce pracę psów osmologicznych, przebadali dokumenty, czy zobaczyli funkcjonowanie systemu AFIS. Tego samego dnia, po przejeździe z LK KWP zs. w Radomiu do Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego w Garbatce odbyły się wykłady wprowadzające do zajęć praktycznych dnia następnego: Fotografia kryminalistyczna, Oględziny miejsca kradzieży z włamaniem, Metodyka ujawniania i zabezpieczania oraz wykorzystanie śladów stanowiących przedmiot badań chemicznych, Wizualizacja miejsca zdarzenia – Skaner 3D. Drugiego dnia odbyły się warsztaty i ćwiczenia praktyczne z omawianych wyżej tematów. Dodatkowo, w ramach oględzin miejsca kradzieży z włamaniem, na sugestie techników kryminalistyki, odbyły się zajęcia praktyczne z zabezpieczania i pobierania materiału porównawczego małżowiny usznej i czerwieni wargowej. Po części praktycznej nastąpiło podsumowanie zajęć praktycznych. Trzeci dzień szkolenia to wykład na temat Analizy plam krwawych oraz podsumowanie całości szkolenia.

 

 

Powrót na górę strony