Aktualności

Mazowiecka grupa SPEED

Data publikacji 27.04.2021

Grupa SPEED patrolująca mazowieckie drogi namierzyła i ukarała w minionym tygodniu kolejnych piratów drogowych, przekraczających dozwoloną prędkość. O tym, że grupa ta działa aktywnie, przekonali się kolejni kierowcy, których "wyczyny" zarejestrowały kamery zamontowane w policyjnych radiowozach. W minionym tygodniu policjanci ujawnili ponad 1300 wykroczeń.

Działania grupy „SPEED” prowadzone są cyklicznie. Do zadań kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.

Nadmierna prędkość to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. W reakcji na zagrożenie, jakie niosą ze sobą lubiący zbyt szybką jazdę kierowcy, od lipca 2019 roku na terenie Mazowsza działa policyjna Grupa SPEED. Ma ona na celu przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

W minionym tygodniu policjanci mazowieckiej grupy SPEED ujawnili 1357 wykroczeń na drogach naszego garnizonu, 1011 z nich dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej prędkości w tym 21 kierujących, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym. Stróże prawa nałożyli 1214 mandatów, a w 18 przypadkach skierowali do sądów wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń. Mundurowi zatrzymali 20 praw jazdy oraz 56 dowodów rejestracyjnych i 2 pijanych kierowców.

W ubiegłym tygodniu radomscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wchodzący w skład Mazowieckiej Grupy SPEED patrolowali drogę ekspresową S-7. W Dąbrówce Podłężnej zauważyli kierującego toyotą jadącego z nadmierną prędkością. Pomiar auta policyjnym wideorejestratorem wyniósł 173km/h, gdzie na drodze S-8 maksymalna prędkość wynosi 120km/h. Policjanci zakończyli jego szybką jazdę. 36-letni mężczyzna otrzymał mandat i 10 punktów karnych.

Również wysokim mandatem i 10 punktami zakończyła się jazda 28-latka w Skurowie. Mężczyzna pędził swoim audi 179 km/h.

Kolejny kierujący toyotą w Kuźni Koloni na S-7 jechał z prędkością 179 km/h. 32-latek otrzymał mandat i 10 punktów karnych.

Przypominamy kierowcom, że na drodze ekspresowej dwujezdniowej obowiązuje maksymalna prędkość 120 km/h, a na odcinku jednojezdniowym 100 km/h. Kierowcy traktujący „ekspresówkę” jako tor wyścigowy muszą liczyć się z konsekwencjami. Pamiętajmy, że na drodze ekspresowej występuje duży ruch aut osobowych i ciężarowych w związku z tym jazda z prędkością wyższą niż dopuszczalna to realne zagrożenie dla kierowcy auta jak i innych osób poruszających się tą trasą.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.39 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony