Aktualności

Policjanci wspólnie z mieszkańcami uratowali osoby narażone na wychłodzenie organizmu

Data publikacji 01.02.2021

O tym jak ważne są wspólnie działania policjantów i mieszkańców w kontekście pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu mieliśmy okazję się przekonać podczas minionego weekendu. Dzięki nim 3 osoby, którym groziła śmierć z wyziębienia zostały uratowane. Komendant Miejski Policji w Ostrołęce mł. insp. Mirosław Olszewski dziękuje mieszkańcom za właściwą reakcję. W dalszym ciągu prosimy o informację dotyczącą osób zagrożonych wyziębieniem. Pamiętajmy, że jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Mając świadomość, że skuteczność działań skierowanych na zapewnienie bezpieczeństwa osobom narażonym na wyziębienie uzależniona jest także od aktywności mieszkańców. Ostrołęccy policjanci za pośrednictwem, m.in. lokalnych mediów często kierują apele dotyczące tego rodzaju zagrożenia.

Poza tym każdej doby policjanci zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, parki, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Miniony weekend pokazał, że współpraca policjantów z mieszkańcami w tym zakresie układa się wzorowo. Tylko przez dni minionego weekendu uratowano 3 osoby, które narażone były na utratę zdrowia a nawet życia z powodu wyziębienia.

Pierwsza sytuacja miała miejsce na ul. Brodowskiego. Wtedy to dyżurny ostrołęckich policjantów odebrał zgłoszenie o mężczyźnie, który pod jednym z pustostanów leży na śniegu. Na miejsce pojechali policjanci z ostrołęckiego wydziału patrolowego, którzy potwierdzili zgłoszenie. Mundurowi zauważyli, że ubrania mężczyzny są przemoczone, a jego zachowanie może świadczyć o wychłodzeniu organizmu. Po zaopiekowaniu się mężczyzną został on po badaniu lekarskim dowieziony do schroniska.

W drugim przypadku na stanowisko kierowania ostrołęckiej jednostki zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że jest mu bardzo zimno i potrzebuje pomocy, ponieważ nie ma gdzie się podziać. W tym przypadku policjanci także pomogli i ostatecznie mężczyzna noc spędził w schronisku.

Ostatnie niepokojące zgłoszenie wpłynęło do policjantów z terenu gminy Rzekuń. Osoba postronna zatelefonowała, że przy drodze Ostrołęka - Dzbenin w śniegu leży mężczyzna i się nie rusza. Po przyjeździe policjantów na miejsce mężczyzna siedział na śniegu, jego ubranie było również całe przemoczone. Policjanci umieścili 40 - latka w ciepłym radiowozie i odwieźli do miejsca zamieszkania, gdzie zaopiekowała się nim dalej rodzina.

W najbliższych dniach synoptycy zapowiadają coraz niższą temperaturę. Policjanci z Ostrołęki przypominają, że jest to ciężki okres dla osób bezdomnych, samotnych, nietrzeźwych, a także schorowanych narażonych na wychłodzenie organizmu. Nie zapominajmy, że osoby te mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy odpowiednie służby.

 

Autor: podkom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony