Aktualności

Wyróżnienie Białej Wstążki dla dzielnicowego z Wierzbicy

Data publikacji 05.12.2019

Mł.asp. Paweł Pawlina dzielnicowy z Posterunku Policji w Wierzbicy otrzymał „Wyróżnienie Białej Wstążki”.

Kilka dni temu w Warszawie odbyła się gala finałowa X edycji konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”. Konkurs organizowany jest przez Fundację Centrum Praw Kobiet i Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” ma na celu wybór mężczyzn, którzy w szczególny sposób zasłużyli się pomagając kobietom, reagując na wszelkie formy przemocy i dyskryminacji. Wyróżnienia przyznawane są w 7 kategoriach: wymiar sprawiedliwości, organy ścigania, instytucje i organizacje pomocowe, osoby publiczne, instytucje publiczne, osoby prywatne i media. Zgłoszenia kandydatów przesyłały pokrzywdzone kobiety, pracownicy instytucji i organizacji pozarządowych oraz inne osoby, które wskazały zasługi danego kandydata.

W kategorii organy ścigania kapituła konkursu wyróżniła mł.asp. Pawła Pawlinę dzielnicowego z Posterunku Policji w Wierzbicy. Jak podkreślono w uzasadnieniu nagrody, jest to osoba bardzo zaangażowana w pracę, wrażliwa na problem przemocy. Bardzo pomocny w rozwiązywaniu trudnych sytuacji związanych z przemocą domową. Świadomy wagi i skali problemu. Osobiste zaangażowanie dzielnicowego ma ogromne znaczenie dla osób doznających przemocy.

Mł.asp. Paweł Pawlina służy w Policji od 2006 roku i od kilku lat jest dzielnicowym Posterunku Policji w Wierzbicy.

„Wyróżnienie Białej Wstążki” to część międzynarodowej kampanii przeciwko przemocy ze względu na płeć, która obchodzona jest na całym świecie od 25 listopada (Międzynarodowy Dzień na Rzecz Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Kampanię zainicjowała w 1991 roku grupa kanadyjskich mężczyzn w drugą rocznicę masakry w Montrealu, w czasie której jeden ze studentów zastrzelił w budynku tamtejszej politechniki 14 kobiet. Przypinając do piersi białą wstążkę, mężczyzna składa osobiste przyrzeczenie, że nigdy nie będzie stosował przemocy wobec kobiet i dziewcząt, jak również nie będzie jej tolerował ani przymykał na nią oczu.

Autor: Justyna Leszczyńska

Powrót na górę strony