Aktualności

Konie i psy w służbie Policji

Współdziałanie pododdziału konnego z pododdziałem pieszym w trakcie przywracania naruszonego porządku prawnego było jednym z elementów ćwiczeń, które odbyły się na terenie Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego w Warszawie przy ul. Kozielskiej. Swoje umiejętności podczas manewrów szkolili zarówno policjanci jeźdźcy konni, jak i przewodnicy psów służbowych z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

Praca przewodników psów służbowych opiera się na działaniu zespołowym, zwłaszcza gdy w grę wchodzi utrzymanie ładu i porządku publicznego, czyli jedno z podstawowych zadań Policji. Ćwiczenia odbywały się pod nadzorem Koordynatora ds. utrzymania zwierząt Wydziału Prewencji KSP. Uczestnictwo w nich jest okazją do sprawdzenia predyspozycji psów do działań z pododdziałami zwartymi oraz końmi służbowymi. Przewodnicy natomiast mieli okazję zapoznać się z ogólnymi zasadami dotyczącymi formowania szyków psów służbowych oraz kontroli i rozpraszania tłumu. Zdobyte doświadczenie z pewnością przyda się podczas wykonywania zadań służbowych.

Psy i konie wspólnie wykonywały elementy szkoleniowe przy huku wystrzałów z karabinów i petard oraz w zadymionym od granatów ręcznych terenie. A wszystko po to, by ludzie i zwierzęta coraz lepiej ze sobą współpracowali.

W zajęciach uczestniczyło: 50 funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, 32 funkcjonariuszy NOP ze stanu Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, 12 jeźdźców wraz z końmi ze stanu Ogniwa Konnego Sekcji Konnej i Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, 12 przewodników wraz z psami służbowymi ze stanu Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, 11 przewodników wraz z psami służbowymi z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Autor: KSP/mł. asp. Edyta Sułkowska/WP KWP

VIDEO: KSP

  • Policyjni przewodnicy z psami oraz konie służbowe
  • Policyjni przewodnicy z psami oraz konie służbowe
  • Policyjni przewodnicy z psami oraz konie służbowe

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.24 MB)

Powrót na górę strony