Aktualności

Kameralne Lato 2018 za nami

Uroczystą galą finałową zakończyła się w sobotę (07.07) jedenasta edycja ogólnopolskich spotkań filmowych „Kameralne Lato 2018", które od sześciu lat współorganizuje Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. W tym roku patronat nad festiwalem sprawował Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.

Festiwal "Kameralne Lato" na dobre zadomowił się już w Radomiu. W tym roku była to już XI edycja tego projektu filmowego dla młodych twórców. Jest to jedna z największych cyklicznych imprez filmowych w kraju, na której prezentowane są polskie filmy, w tym krótkometrażowe. Od sześciu lat do organizacji imprezy włączona jest Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. W tym roku w warsztatach brała udział młodzież w czterech krajów.

Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i w takim samym stopniu kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz - realizowana wspólnie z Policją - profilaktyka społeczna. W tym zakresie festiwal jest już od kilku lat wspierany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Konkurs filmów profesjonalnych ma wyraźny profil - tematy filmów koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych.

Konkurs główny zaprezentował najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców - głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. Starannie przeprowadzana preselekcja wyłoniła najlepsze filmy animowane, dokumentalne i fabularne.

Jury przyznało nagrodę główną oraz nagrody specjalne. Nagrodę główną festiwalu - Złotego Łucznika - zdobył film „Proch” w reżyserii Jakuba Radeja. Film opowiada o tym, co dzieje się z ciałem i dobytkiem osoby samotnej po śmierci. Film zamknięty w surowej formie zadaje pytania o sens istnienia, znaczenie jednostki, wartość dóbr materialnych.

Przyznana została również statuetka KWP zs. w Radomiu za film promujący ważne zagadnienia społeczne. W tym roku przypadła ona Filipowi Drzewieckiemu za film „Odprawa”, który opowiada o grupie młodych studentów rozpoczynających przygodę z medycyną podczas wakacyjnego obozu praktyk lekarskich. To w trakcie warsztatów będą mogli doświadczyć tego, czym jest życie drugiego człowieka.

Festiwal rozpoczął się przed tygodniem (01.07) uroczystą paradą samochodów. A przez kilka dni młodzi twórcy wspólnie z policjantami z KWP zs. w Radomiu przygotowywali filmy, których premiera odbyła się w czasie sobotniej gali finałowej. W tym roku powstały cztery spoty, których motywem przewodnim był alkoholu wśród młodzieży. Powstałe w czasie festiwalu filmy będą m.in. wykorzystywane przez mazowieckich policjantów w czasie spotkań z młodzieżą szkolną.

Producent Festiwalu Maciej Dominiak podziękował mazowieckim policjantom za pomoc w tworzeniu filmów. Funkcjonariusze z KWP zs. w Radomiu ciepłe słowa usłyszeli również od reszty gości sobotniej gali.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

 

Powrót na górę strony