Aktualności

Spotkanie z rodzicami o zagrożeniach narkotykowych i niebezpieczeństwie w Internecie

Data publikacji 09.02.2018

Wczoraj mł. asp. Karolina Nowocin oraz starszy inspektor Magdalena Warchoł z Wydziału Prewencji wzięły udział w spotkaniu z rodzicami PSP z oddziałami gimnazjalnymi w Garbatce Letnisko. Głównymi tematami poruszanymi na spotkaniu były współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży, do których należą przede wszystkim niebezpieczeństwa wynikające z korzystania z Internetu oraz z zażywania substancji psychoaktywnych.

W pierwszej części spotkania funkcjonariuszka omówiła niebezpieczeństwa, wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Internet w obecnych czasach jest nieodzownym elementem naszej codzienności, jest on „oknem na świat” – umożliwia komunikowanie się, jest doskonałym źródłem informacji i rozrywki, z drugiej zaś strony niesie ze sobą wiele zagrożeń, na które najbardziej narażone są dzieci i młodzież. Dlatego tak bardzo ważna jest edukacja w tym zakresie, nie tylko dzieci ale i ich rodziców.

Funkcjonariuszka przedstawiła m.in: szkodliwe treści oraz strony, z jakimi dzieci mogą zetknąć się w Internecie, a które mogą mieć ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Omówiła również zjawisko groomingu, cyberbullyingu czy sextingu. Policjanta podkreśliła, że dzieci pomimo tego, że spędzają w sieci dużo czasu, nie potrafią często rozpoznać niebezpieczeństwa , nie mają świadomości jak zachować się w zagrażającej sytuacji. To kompetencje społeczne (nabywane z wiekiem i doświadczeniem życiowym), a nie kompetencje techniczne są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w sieci. Dlatego też dorośli nie powinni w żadnym wypadku wycofywać się i pozostawiać dzieci i młodzież w Internecie samym sobie, ale muszą mądrze towarzyszyć im w poznawaniu wirtualnego świata i czuwać nad bezpieczeństwem dziecka w sieci.

W drugiej części spotkania starszy inspektor Magdalena Warchoł omówiła zagrożenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież, omówiła skład i skutki zażywania narkotyków i dopalaczy oraz zaprezentowała walizkę narkotykową . Po prelekcji rodzice mięli możliwość obejrzenia przedmiotów służących do przechowywania oraz zażywania substancji psychoaktywnych, jak również zadawania pytań prelegentkom. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem zapoznawali się z zawartością walizki i zadawali wiele pytań na temat znajdujących się w niej przedmiotów.
Prelegentki wielokrotnie podczas spotkania podkreślały, że dobry kontakt i częste rozmowy z dzieckiem pozwolą zauważyć znaki świadczące o tym, że w życiu ich pociech dzieje się coś niepokojącego. Pozwoli to jednocześnie uchronić je przed zagrożeniami współczesnego świata.

Autor: Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu/KP

 

Powrót na górę strony