Aktualności

Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach!

Data publikacji 12.04.2024

W ostatnim czasie na drogach powiatu płońskiego dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych oraz nielekceważenie znaku drogowego A-18b "zwierzęta dzikie". Pamiętajmy, że zderzenie samochodu z sarną, dzikiem, czy łosiem może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla tego stworzenia, ale także dla kierowców i pasażerów pojazdu.

Od początku roku na drogach powiatu płońskiego doszło do 12 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Miały one miejsce zarówno na drogach krajowych, wojewódzkich, jak i powiatowych oraz gminnych. Aż do 5 tego typu zdarzeń doszło w samym kwietniu. W 4 przypadkach były to zderzenia samochodów z sarnami, a w 1 z łosiem.

Wczoraj wieczorem po godz. 21 dyżurny płońskiej komendy otrzymał informacje, że w okolicy Grąbczewa (gm. Naruszewo) na drodze wojewódzkiej nr 570 leży martwy łoś. W zwierzę, które prawdopodobnie wcześniej uczestniczyło w zdarzeniu drogowym, uderzyło osobowe renault. Kierująca autem 48-latka w ostatniej chwili zauważyła przeszkodę i próbowała ominąć, jednak bezskutecznie. Pomimo zjechania częściowo na pobocze, zahaczyła o nie. Na szczęście doszło tylko do niewielkich uszkodzeń pojazdu, a samej kierującej nic się nie stało.

Apelujemy do kierowców by przejeżdżając w godzinach wieczornych i o świcie w okolicach lasów, łąk, czy pól uprawnych, gdzie mogą pojawić się dzikie zwierzęta, zachowali szczególną ostrożność. Widząc znak drogowy A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta” warto zdjąć nogę z gazu i w czasie jazdy obserwować pobocze. Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia zwierzęcia, które nagle pojawi się na drodze. Jeśli zobaczymy przebiegające przez drogę zwierzę należy zachować czujność i zwolnić. Sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.

Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić Policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nie powinniśmy zostawiać rannego czy martwego zwierzęcia na jezdni. Pozostawione może ono stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Autor: kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Powrót na górę strony