Aktualności

Wyróżnienie dla dzielnicowego z Posterunku Policji w Starej Białej

Data publikacji 11.07.2017

Dzielnicowy z Posterunku Policji w Starej Białej, działającego w strukturze Komendy Miejskiej Policji w Płocku – asp. Andrzej Joniak, został jednym z pięciu laureatów Konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Funkcjonariusz został wybrany spośród 118 kandydatów zgłoszonych do organizatora Konkursu – Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, z całego kraju.

Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu, to funkcjonariusz Policji, który na co dzień spotyka się z trudnymi przypadkami przemocy w rodzinie. Dla ofiar doznających przemocy domowej, sam fakt zgłoszenia tego Policji jest bardzo trudną decyzją, jednak kiedy już taką decyzję podejmują to oczekują konkretnej pomocy. Bardzo ważne zatem jest, aby tej pomocy udzielić. Często zdarza się, że pierwszą osobą, do której ofiary przemocy zwracają się o pomoc jest właśnie dzielnicowy. W takim przypadku musi się on wykazać nie tylko wiedzą z zakresu prawa, aby wskazać prawne możliwości postępowania w danej sprawie, ale powinien również wykazać się empatią, gdyż ofiary przemocy domowej niejednokrotnie są osobami, które doznały w życiu wiele krzywd.

Pomoc osobom dotkniętym przemocą domową nie zamyka się tylko w ramach przeprowadzonego postępowania w danej sprawie, ofiary wymagają również opieki wielu instytucji zajmujących się problematyką rodziny. Często od dzielnicowego zależy, jaka pomoc zostanie udzielona rodzinie, w której stwierdzony jest fakt występowania przemocy. Dzieje się tak, ponieważ dzielnicowi uczestniczą w pracach Zespołów Roboczych powołanych w ramach prowadzonej procedury Niebieska Karta.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” co roku organizuje konkurs „Policjant, który mi pomógł”. Ideą konkursu jest promowanie policjantów, którzy na co dzień niosą pomoc ofiarom przemocy domowej w celu zapewnienia im bezpieczeństwa, realizując w ten sposób podstawowe zadanie Policji. Policjanci są zgłaszani do Konkursu przez osoby, które uznały, że poprzez działanie funkcjonariusza uzyskały pomoc w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

W tym roku była to już dziesiąta edycja Konkursu. Spośród 118 zgłoszeń, które wpłynęły z całego kraju, komisja konkursowa wyłoniła pięciu laureatów, wśród których znalazł się płocki policjant - asp. Andrzej Joniak.

Andrzej Joniak, w opinii społeczności lokalnej jest wysoko cenionym dzielnicowym, który sumiennie wykonuje swoje obowiązki, wykazuje się kreatywnością w służbie oraz prowadzi wzorową współpracę z innymi instytucjami w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom podległego rejonu. Postawa, jaką dzielnicowy prezentuje podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych zapewne miała wpływ na zgłoszenie go do Konkursu. Policjant jest znany z tego, że już niejednokrotnie pomógł osobom skrzywdzonym przemocą domową.

Wręczenie nagród wyróżnionym odbędzie się w sobotę, 22 lipca w trakcie centralnych obchodów Święta Policji.

Gratulujemy asp. Andrzejowi Joniakowi i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Autor: asp. szt. Krzysztof Piasek

Powrót na górę strony