Aktualności

Internetowy znajomy zażądał pieniędzy w zamian za niepublikowanie intymnych zdjęć. Policjanci ostrzegają przed sextortion

Data publikacji 02.06.2023

W dzisiejszych czasach łatwo dzielić się swoją prywatnością w sieci. Policjanci ostrzegają jednak, że istnieje realne niebezpieczeństwo wykorzystania intymnych treści przez nieuczciwe osoby. Zdarza się, że prywatne materiały zostają użyte do szantażu. Tak było w przypadku mieszkańca powiatu garwolińskiego, od którego osoba poznana w sieci zażądała pieniędzy w zamian za niepublikowanie jego intymnych zdjęć.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie prowadzą postępowanie związane ze zjawiskiem zwanym sextortion. Pokrzywdzony mężczyzna zawiadomił, że na internetowym portalu randkowym zapoznał osobę, z którą przez dłuższy czas prowadził korespondencję, a także udostępnił jej swoje erotyczne zdjęcia i filmy. Wirtualny znajomy poprosił o pożyczkę. Kiedy po pewnym czasie pokrzywdzony upomniał się o zwrot pieniędzy, uzyskał odpowiedź, że ich nie otrzyma, a jeśli nie będzie przelewał kolejnych kwot, to jego prywatne zdjęcia i nagrania zostaną opublikowane na popularnych portalach społecznościowych.

Sextortion to forma szantażu, w której napastnik wykorzystuje intymne lub kompromitujące materiały, takie jak nagie zdjęcia lub wideo, w celu wymuszenia na ofierze określonych działań. Napastnik najpierw zdobywa takie materiały, często poprzez manipulację, oszustwo lub hakowanie konta ofiary, a następnie grozi ich ujawnieniem publicznie lub przesłaniem znajomym lub rodzinie ofiary, chyba że spełni określone żądania. Jest to poważne naruszenie prywatności i może mieć długotrwałe negatywne konsekwencje dla pokrzywdzonych.

Garwolińscy policjanci ostrzegają, że przestępstwa tego rodzaju są realnym zagrożeniem, ale istnieją środki ostrożności, które mogą pomóc im przeciwdziałać i zapewnić bezpieczeństwo online:

  • Ważne jest, aby zawsze zachować ostrożność w udostępnianiu intymnych materiałów osobom poznanym w sieci i mieć świadomość ryzyka, jakie niesie za sobą ich przekazywanie.
  • Nawet jeśli ufasz odbiorcy, miej na uwadze, że możesz zgubić telefon lub stracić dostęp do konta
  • Wyłączaj lub zasłaniaj kamerę w laptopie, gdy z niej nie korzystasz – jest ona bardzo podatna na ataki cyberprzestępców
  • Nie klikaj w podejrzane linki i nie otwieraj nieznanych załączników
  • Zainstaluj skuteczne oprogramowanie antywirusowe
  • Jeśli zdecydujesz się na nawiązanie znajomości online, sprawdź czy zdjęcie rozmówcy nie jest stockiem, a także poszukaj informacji o nim

 

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony