Aktualności

(NIE)bezpieczny motocyklista

Data publikacji 31.05.2023

Za oknem coraz piękniej, coraz więcej słońca. Taka aura zachęca do podróży motocyklistów. W ostatnim czasie wraz ze zwiększonym natężeniem ruchu motocykli, zaobserwowaliśmy również falę zdarzeń drogowych z ich udziałem. Od początku roku doszło do 43 wypadków z udziałem motocyklistów, w których śmierć poniosło 7 osób a 38 zostało rannych.

Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników takich jak nadmierna prędkość z jaką często poruszają się motocykliści, przecenianie swoich umiejętności, niezachowanie należytej ostrożności, czy też nieprawidłowo wykonywany manewr wyprzedzania oraz skrętu przez kierujących innymi pojazdami.  

Pamiętajmy, że DLA KAŻDEGO JEST MIEJSCE NA DRODZE, a tym samym każdy w takim samym stopniu zobligowany jest do przestrzegania zasad i przepisów ruchu drogowego
oraz do dbania o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg.

Częstsze korzystanie z lusterka wstecznego, jak i lusterek bocznych, w dużej mierze pozwoli dokładniej monitorować sytuację wokół samochodu, a tym samym uniknąć nieprzewidzianego zajechania drogi kierowcy motocykla, zwłaszcza podczas wyprzedzania innego pojazdu czy wykonywania manewru skrętu w lewo. Niezwykle ważne jest w tych przypadkach również sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru.

MOTOCYKLISTO niedopuszczalne jest, aby chęć podniesienia sobie adrenaliny brała górę nad rozsądkiem.

OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI OBOWIĄZUJĄ WSZYSTKICH!

Umiejętność przewidywania i myślenia nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu to zasada, jaką należy w sobie udoskonalić, aby czuć się bezpiecznie na drodze.

Każdy uczestnik ruchu drogowego poruszając się po drodze, powinien robić to odpowiedzialnie.

Życzliwość i wzajemny szacunek wpływa na poprawę bezpieczeństwa  na drogach.

Autor: podkom. Ewelina Stróżka

Powrót na górę strony