Aktualności

Noc Muzeów 2023 z mazowiecką Policją

Po raz drugi Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu włączyła się w organizację Nocy Muzeów. Wystawę o charakterze historycznym oraz pokaz nowoczesnego sprzętu i wyposażenia mundurowych można było zobaczyć w budynku sądu w Radomiu. Przed budynkiem odbywały się natomiast pokazy policyjne, które przyciągnęły tłumy radomian.

Tegoroczną Noc Muzeów w budynku radomskiego Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego otworzyli Prezes Sądu Okręgowego, Marta Łobodzińska oraz nadinsp. Waldemar Wołowiec - Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu, któremu towarzyszyli Zastępca - insp. Dariusz Król oraz insp. Konrad Krakowiak - Komendant Miejskiej Policji w Radomiu i którzy zaprosili gości do zwiedzania sądu. W Noc Muzeów w budynku sądu otworzona została ekspozycja poświęconą historii i tradycji  Policji Państwowej, która przygotowana została dzięki merytorycznemu wsparciu pracowników Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, w szczególności Mariusza Króla z Działu Historii.  

Na wystawie można było zobaczyć fotografie, elementy umundurowania i wyposażenia funkcjonariuszy. W jednej z sal prezentowane były pracowanie Laboratorium Kryminalistycznego KWP zs. w Radomiu, gdzie policjanci pokazywali, jak zabezpieczają ślady i pracują z dowodami rzeczowymi.  W budynku odbyło się pokazowe posiedzenie aresztowe, dokąd policjanci z Wydziału Konwojowego KWP doprowadzili niebezpiecznego przestępcę.

Na parkingu przy sądzie odbyły się pokazy, które rozpoczęli uczniowie Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu pokazem musztry paradnej. Wszyscy odwiedzający tej nocy sąd mogli wziąć udział w konkursach przygotowanych przez policjantów z wydziałów Ruchu Drogowego i Prewencji KWP. Na stoisku Wydziału Kadr i Szkolenia zapoznać się z warunkami, które trzeba spełnić, by zostać policjantem. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu, na którym wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć nowoczesną broń, która jest na wyposażeniu policjantów. Ogromne kolejki małych i dużych entuzjastów policyjnego munduru ustawiały się do radiowozów policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Radomiu oraz motocykli, które są na wyposażeniu Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Radomiu.

Ogromna atrakcją spotkania był pokaz psów służbowych z kilku jednostek Policji z Mazowsza oraz pościg za niebezpiecznym przestępcą, którego w widowiskowy sposób zatrzymali policjanci z Grupy Realizacyjnej radomskiej KMP. Atrakcje w budynku sądu oraz przed nim trwały aż do godz. 23.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

W tegorocznej Nocy Muzeów uczestniczyli także policjanci z Płocka. Miejscową komendę odwiedziło ponad 700 osób. O atrakcjach, które na nich czekały można przeczytać na stronie internetowej KMP w Płocku.

Zespół Prasowy KWP

Powrót na górę strony