Aktualności

O bezpieczeństwie w trakcie festynu rodzinnego

Zorganizowany w ogrodach nowomiejskiego Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów festyn rodzinny był kolejną okazją do spotkania policjantów ze społeczeństwem. Mundurowi promowali m.in. Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację Moja Komenda.

W minioną niedzielę w Nowym Mieście nad Pilicą odbył się festyn rodzinny, w który czynnie włączyli się mundurowi z Radomia oraz Grójca. Policjanci Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu udzielali uczestnikom festynu porad profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa na drodze oraz podczas wypoczynku letniego. Dla najmłodszych przygotowali zabawę edukacyjną, w trakcie której dzieci miały za zadanie zaliczyć 4 etapy szkoleniowe, a wśród nich: oglądały filmy profilaktyczne przypominające jak należy zachowywać się w trakcie pobytu nad wodą, czy też ostrzegające przed niebezpiecznymi kontaktami z osobami nieznajomymi. Dzieci mogły samodzielnie pobrać odciski palców i dłoni zapoznając się z tajnikami pracy laboratoryjnej, nauczyć się z zasad bezpiecznego poruszania po drodze, w tym pokonać rowerowy tor przeszkód oraz „odnaleźć” w tłumie maskotkę mazowieckiej Policji - Komisarza Zebrę, aby przybić z nim „piątkę”.

Najwytrwalszym policjanci wręczali drobne upominki w postaci słodyczy i pamiątkowych dyplomów. Na nieco starszych uczestników zabawy czekało dodatkowe, trudniejsze zadanie, polegające na sprawdzeniu ich wiedzy o zagrożeniach wynikających z kontaktu ze środkami psychoaktywnymi. Edukację w tym zakresie, w przystępny sposób, młodzież zdobywała biorąc czynny udział w planszowej grze profilaktycznej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy posłuszeństwa psów służbowych. Policjanci przewodnicy wraz ze swoimi podopiecznymi czworonogami prezentowali pracę węchową psów przy wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych oraz zapachów narkotyków.

Dla wszystkich zgromadzonych udostępniono Ruchome Stanowisko Dowodzenia Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji oraz prezentowano umundurowanie policjanta biorącego udział w zabezpieczeniu imprezy masowej. Dodatkowo oznakowane radiowozy i motocykle służbowe, a także wyposażenie walizki kryminalistycznej prezentowali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grójcu.

Przy policyjnej karetce z SPPP w Radomiu, funkcjonariusze będący ratownikami medycznymi udzielali instruktażu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uwagę widowni przykuło także stoisko Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego KWP zs. w Radomiu prezentujące różne rodzaje broni wykorzystywanej przez policjantów tej komórki podczas realizacji trudnych i niebezpiecznych zadań. Zainteresowaniem nieco starszych odbiorców cieszyły się informacje o zasadach korzystania z aplikacji „Moja Komenda” w ramach działania - Dzielnicowy bliżej nas. Wiele osób od razu na miejscu, dzięki wskazówkom policjantów, skorzystało z możliwości samodzielnego wykorzystania telefonu do ustalenia właściwego miejscowo dzielnicowego, w tym jego danych personalnych, adresu e-mail czy numeru telefonu służbowego. Dodatkowo prezentację Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zasady korzystania z niej przeprowadzili policjanci z Wydziału Prewencji Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Niecodziennym widokiem dla zebranych były konie służbowe wykorzystywane do pełnienia codziennych służb przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Zwieńczeniem festynu był przeprowadzony przez policjantów z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu konkurs profilaktyczny z nagrodami, adresowany do dzieci i dorosłych. Ponadto, w tegorocznym festynie uczestniczyli żołnierze 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego i inne służby.

Spotkanie mundurowych z uczestnikami festynu przebiegło w bardzo miłej atmosferze, co sprzyjało edukacji z zakresu bezpieczeństwa i łatwemu zapamiętywaniu tematyki udzielanych porad. A wszystko to działo się w ramach VII Festynu Rodzinnego „Spotkanie z błogosławionym”, w którym udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. W głównych uroczystościach obchodów tego świątecznego dnia uczestniczyła także Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Helena Michalak.

 

Autor: sierż. szt. Ewa Jaworska

Powrót na górę strony