Aktualności

Metodą na "policjanta" próbowali oszukać przedsiębiorców

Data publikacji 05.05.2017

Oszuści podający się za policjantów zadzwonili do jednego z ostrołęckich kantorów twierdzą, że w ramach prowadzonych działań potrzebują pieniędzy. PRZYPOMINAMY! Funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie jakiejkolwiek gotówki!

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. oszustwo „na policjanta” lub funkcjonariusza CBŚP. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze.

Podobnie działali oszuści w Ostrołęce dzwoniąc do jednego z kantorów podając się za policjantów. Jednak pracownicy kantoru nie mieli wątpliwości, że jest to oszustwo. O próbie przestępstwa natychmiast została powiadomiona policja. Kilka dni wcześniej dzielnicowi odwiedzali m.in. kantory w na terenie Ostrołęki i zostawiali ulotki ostrzegające przed różnego typu wyłudzeniami i oszustwami.

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj podobny. Do sklepu lub siedziby firmy dzwoni osoba podająca się za policjanta. Prosi o wykonywanie podyktowanych przez telefon poleceń, np. wypłaty pieniędzy z banku, czy też przekazania kosztowności. Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w policyjnej akcji.

Te przypadki pokazują, że oszuści nie odpuszczają modyfikując jedynie metodę oszustwa. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie jakiejkolwiek gotówki!

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/RJ

Nagranie audio MP3 - Rafał Jeżak

Pobierz plik MP3 - Rafał Jeżak (format mp3 - rozmiar 1.27 MB)

Powrót na górę strony