Aktualności

„Moja Komenda” - kontakt z Policją jeszcze nigdy nie był tak prosty!

Dzięki aplikacji ,,Moja Komenda”, Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz kampanii „Dzielnicowy bliżej nas” mieszkańcy mogą w łatwy i szybki sposób nawiązać kontakt z policją oraz sami mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce kontynuują działania promujące nowe narzędzia teleinformatyczne, które pozwalają mieszkańcom na zgłaszanie zagrożeń dotyczących różnych obszarów bezpieczeństwa oraz na szybki kontakt z policjantami dzielnicowymi.

Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu – każdy może prosić go o pomoc, czy też poradę. W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” mundurowi rozwieszali plakaty i rozdawali ulotki dotyczące aplikacji „Moja Komenda”, która ułatwia kontakt z dzielnicowym oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwala samym mieszkańcom na wskazywanie miejsc zagrożonych. Plakaty i ulotki trafiły także do ostrołęckich spółdzielni mieszkaniowych, urzędów gmin oraz zostają przekazywane podczas spotkań dzielnicowych z terenu Ostrołęki i powiatu z mieszkańcami.

W propagowanie nowych narzędzi teleinformatycznych zaangażowali się również policjanci z ostrołęckiego wydziału ruchu drogowego, którzy podczas kontroli drogowych wręczali ulotki, w których zawarte są wszelkie niezbędne informację i wskazówki, jak posługiwać się bardzo przydatną aplikacją ,,Moja Komenda” oraz ,Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Aplikacja „Moja Komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodatkowo zawiera jednostki m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.

Natomiast funkcjonująca na terenie naszego miasta i powiatu od blisko 7 miesięcy ,, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” służy poprawie bezpieczeństwa w konkretnych miejscach, które zostaną naniesione na mapę przez samych mieszkańców. Dzięki niej każdy mieszkaniec ma jeszcze większy wpływ na bezpieczeństwo w miejscu swojego zamieszkania. Sygnały o zagrożeniach, płynące bezpośrednio od samych mieszkańców maja odzwierciedlenie w sposobie realizacji służby przez policjantów.

Do chwili obecnej otrzymaliśmy od Państwa za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa blisko 700 zgłoszeń. Każde zgłoszenie zostało poddane szczegółowej weryfikacji, to znaczy, że w każdym ze wskazanym miejscu pojawili się policjanci. Bardzo dziękujemy Państwu za otrzymane sygnały. Aby dodać nowe zgłoszenie wystarczy wejść na stronę komendy policji w Ostrołęce, bądź tez innej jednostki i po kliknięciu w Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od razu zostaniemy przekierowani na mapę. Obsługa mapy jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna.

 

Przypominamy, że KMZB nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na swoje i innych bezpieczeństwo.

 

Autor: mł. asp. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony