Aktualności

Prawie 400 litrów krwi udało się zebrać na Mazowszu w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą”

Przez cały marzec policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, strażnicy miejscy oraz funkcjonariusze służby więziennej z terenu Mazowsza, w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, oddawali krew chorym i ofiarom wypadków. Akcja „SpoKREWnieni służbą” dowiodła, że poświęcenie funkcjonariuszy nie jest pustym hasłem. Prawie 900 funkcjonariuszy oddało 385 litrów krwi. Warto przypomnieć, że KWP zs. w Radomiu już 13 lat organizuje systematyczne zbiórki. Przez ten czas oddano już ponad 1000 litrów krwi.

Na Mazowszu zbiórki były organizowane wspólnie przez jednostki policji oraz komendy straży pożarnej wspomagane przez regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, które podstawiały specjalne autobusy do poboru krwi. W akcję włączyło się 873 przedstawicieli służb mundurowych, którzy oddali ponad 385 litrów krwi. Akcja „SpoKREWnieni służbą” trwała przez cały marzec. Ogólnopolska zbiórka krwi odbywała się pod patronatem szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka na terenie całej Polski. Akcja miała charakter otwarty i mógł w niej wziąć udział każdy.

Warto przypomnieć, że KWP zs. w Radomiu już 13 lat organizuje systematyczne zbiórki. Przez ten czas oddano już ponad 1000 litrów krwi. W ramach akcji zbiórki odbywają się także festyny „Życiodajny krwioobieg”, które są podziękowaniem dla krwiodawców z terenu Radomia. W tym roku festyn odbędzie się 3 czerwca w ramach Pikniku Naukowego, którego organizatorem jest radomski magistrat.

Pierwsza zbiórka krwi wśród radomskich policjantów odbyła się w lipcu 2004 roku. Jej pomysłodawcami byli Rafał Jeżak, ówczesny rzecznik prasowy KMP w Radomiu, a obecnie pracownik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP zs. w Radomiu i Inga Pawłowska, która pracowała wtedy w Zespole Prasowym mazowieckiej Policji, a obecnie jest funkcjonariuszem ONZ w Austrii. Zebrano wtedy ponad 20 litrów życiodajnego płynu. Dla wielu osób był to pierwszy kontakt z honorowym krwiodawstwem. Większość z policjantów i pracowników cywilnych, którzy pierwszy raz oddali krew 13 lat temu, wciągnęli się w krwiodawstwo i oddają ją do tej pory. Zapoczątkowana tradycja kilkukrotnej w ciągu roku zbiórki krwi kontynuowana jest obecnie przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony