Aktualności

Dzień numeru alarmowego 112

Data publikacji 11.02.2017

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. MSWiA i służby ratunkowe apelują i przypominają, że numer 112 służy do ratowania zdrowia i życia. Pamiętajmy, gdy zagrożone jest życie człowieka, liczy się każda sekunda! Nie marnujmy jej na żarty i fałszywe zgłoszenia. W 2016 mazowieckim jednostkom policji z radomskiego CPR-u przekazano prawie 80 tys. zgłoszeń.

Korzystanie z telefonu 112 jest bezpłatne i umożliwia połączenie z dyspozytorami Centrum Powiadamiania Ratunkowego o każdej porze dnia i nocy. Numer 112 to numer alarmowy do wykorzystania wtedy, gdy nie umiemy zidentyfikować zagrożenia w wymiarze trzech aktualnych numerów ratunkowych, zaczynających się od "9" lub kiedy wymagana jest interwencja wszystkich służb równocześnie. Wybierając numer telefonu 112 na terenie krajów Unii Europejskiej uzyskuje się kontakt w języku danego państwa.

W całym kraju zatrudnionych jest ponad 1 tys. operatorów numerów alarmowych. W Polsce działa 17 centrów powiadamiania ratunkowego – w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu jest największym centrum w Polsce. Zatrudnia 121 operatorów numerów alarmowych.

Jak korzystać z numeru alarmowego 112? Rozmawiając z operatorem pamiętaj: po wykonaniu bezpłatnego połączenia na numer alarmowy 112 cierpliwie czekaj na połączenie z operatorem; po zgłoszeniu się operatora bardzo krótko opisz zdarzenie, które chcesz zgłosić. Odpowiadaj na pytania operatora; podaj dokładny adres lub sposób dotarcia na miejsce zdarzenia, udziel dodatkowych informacji, o które poprosi Cię operator, podaj swoje dane tak, aby służby mogły się z Tobą skontaktować w wypadku zaistnienia jakichkolwiek niejasności. Nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez operatora numerów alarmowych.

W 2016 roku jednostki Policji w całym garnizonie mazowieckim przyjęły ponad 264 tys. rozmów telefonicznych od mieszkańców Mazowsza. W tej liczbie jest też ponad 79 tys. zgłoszeń, które radomskie CPR przekazało komendom miejskim i powiatowym na terenie województwa mazowieckiego (bez KSP).

 

KWP PSP Warszawa/RJ

Powrót na górę strony