Aktualności

Ponad tona tytoniu zabezpieczona przez policjantów

Data publikacji 27.01.2017

Ponad 1100 kg suszonych liści tytoniu oraz ponad 66 kg krajanki tytoniowej zabezpieczyli policjanci mazowieccy policjanci w czasie działań na terenie dwóch województw. Uszczuplenia skarbu państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego to blisko 600 tys. zł. Zatrzymanemu do sprawy grozi do 3 lat więzienia oraz wysoka grzywna.

W miniony wtorek mundurowi z Radomia, na terenie Iłży, zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy kierowany przez mieszkańca woj. świętokrzyskiego, w którym ujawniono susz tytoniowy niewiadomego pochodzenia. Jak się okazało, zatrzymany kupował na terenie Mazowsza liście tytoniu, które następnie podawał obróbce i sprzedawał z zyskiem jako tytoń do palenia tzw. krajankę tytoniową.

Idąc tym tropem policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu przeszukali pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze gospodarcze należące do zatrzymanego. Odnaleźli w nich ponad 1100 kg suszu tytoniowego w postaci liści tytoniu oraz ponad 66 kg krajanki tytoniowej, maszynę do cięcia tytoniu, suszarnię do obróbki suszu tytoniowego oraz wagę elektryczną. Jak ustalono, uszczuplenia skarbu państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego to blisko 600 tysięcy złotych. Zatrzymanemu 58-latowi grozi nawet do 3 lat więzienia oraz wysoka grzywna. Policjanci traktują sprawę, jako rozwojową i nie wykluczają dalszych zatrzymań.

To kolejna w ciągu ostatnich miesięcy duża realizacja sprawy związanej ze zwalczaniem przestępczości akcyzowej dokonana przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu. Na terenie województw mazowieckiego i świętokrzyskiego zlikwidowano 5 profesjonalnych nielegalnych linii technologicznych przeznaczonych do produkcji tzw. krajanki tytoniowej w trakcie których ujawniono i zabezpieczono blisko 7 ton wyrobów tytoniowych. Straty skarbu państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego to kwota rządu 3,5 mln. zł. Zatrzymano łącznie 9 osób trudniących się nielegalnym procederem.

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

 

  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń
  • Zabezpieczony tytoń

Pliki do pobrania

  • 822.04 KB
    mp3 - Rafał Jeżak/Zespół Prasowy
Powrót na górę strony