Aktualności

Bezpieczeństwo na drodze oczami kierowcy

Data publikacji 16.11.2017

Mszczonowski dzielnicowy asp. szt. Sławomir Zieliński, pomimo niesprzyjającej pogody i strug deszczu zorganizował happening dla młodzieży i dorosłych pod hasłem „Bezpieczeństwo na drodze oczami kierowcy”, w ramach działań „Akademia Dzielnicowego”.

Na początku tygodnia na teren boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej w Mszczonowie wjechał samochód ciężarowy, do którego mógł wsiąść każdy chętny, zarówno dziecko, jak też osoba dorosła, aby zobaczyć jaką widoczność ma kierowca z tak dużego samochodu. Inicjatorem spotkania był asp. szt. Sławomir Zieliński, mszczonowski dzielnicowy. Policjantowi nie straszna była listopadowa pogoda, aby zrealizować happening pod nazwą „Bezpieczeństwo na drodze oczami kierowcy”. Dzielnicowy postanowił uświadomić przede wszystkim młodemu pokoleniu jak wielkie znaczenie ma nierozważne zachowanie ludzi na drodze. Pieszym często brakuje wyobraźni i w sposób nieodpowiedzialny nagle wchodzą na jezdnie, nie zwracając uwagi na dłuższą drogę hamowania załadowanego kilkunastoma tonami zespołu pojazdów. Aby młodzieży lepiej zobrazować problem wokół samochodu wytyczone zostały martwe strefy, czyli miejsca, w których kierujący nie widzi co się dzieje na drodze. Policjant podzielił się również z młodzieżą swoim zawodowym doświadczeniem dzięki, któremu mógł opowiedzieć o bezmyślnych zachowaniach pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.

Dodatkowo młodzież miała możliwość porozmawiania z kierowcą, który samochodem ciężarowym jeździ niemal codziennie. Sam przyznaje, że do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi nie tylko przez nadmierną prędkość, ale również przez uwagę pieszych skoncentrowaną na telefonach komórkowych, a nie na drodze.

 

Autor: st. sierż. Emilia Wielorańska/AC

Powrót na górę strony