Aktualności

Publikacje wydane w związku z 100. Rocznicą powołania Policji Państwowej

Data publikacji 29.07.2019

Tegoroczne obchody Powiatowego Święta Policji połączone były z 100. Rocznicą powołania Policji Państwowej. Podczas dwudniowych uroczystości na wszystkich czekało wiele niespodzianek, w tym premiera dwóch publikacji wydanych właśnie z tej okazji.

Pierwszą książką, która powstała jest wydanie opracowania dra Stanisława Kozdrowskiego pt. „Szkoła policyjna w Żyrardowie 1928-1931”. Redaktorem opracowania jest Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie-insp. Arkadiusz Zgieb. Dr Stanisław Kozdrowski jako pierwszy pochylił się nad tematem funkcjonującej w okresie międzywojennym Szkoły Szeregowych Policji Państwowej w Żyrardowie. Kilkunastostronicowa praca pod redakcją insp. Zgieba zyskała kolory oraz zdjęcia, które zostały odnalezione w Muzeum Mazowsza Zachodniego, Archiwum Akt Nowych oraz międzywojennej prasie. Z opracowania można się dowiedzieć jakie przepisy regulowały utworzenie szkoły, jaka była jej struktura oraz funkcjonowanie. Dr Kozdrowski szczegółowo przeanalizował trzyletni okres funkcjonowania jednej z trzech szkół policyjnych w Polsce. Dzięki niemu możemy poznać wcześniej nieznane szczegóły szkolnictwa policyjnego w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Publikacja została wydana dzięki wzorowej współpracy z Urzędem Miasta Żyrardowa.

 

Kierujemy podziękowania do Prezydenta Miasta Żyrardowa- Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego za wsparcie inicjatywy oraz dla pracowników Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Żyrardowa za wsparcie i pomoc merytoryczną przy przygotowaniu książki.

 

Drugą bardzo wyczekiwaną pozycją jest Instrukcja Organizacji Policji Państwowej Powiatu Błońskiego w Grodzisku Mazowieckim 1919-1932, Reprint. Jest to dzieło anonimowego autora, które znajduje się w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Podczas przygotowań do uczczenia 100. Rocznicy powołania Policji Państwowej okazało się, że jest to skarbnica wiedzy o jej funkcjonowaniu. Z wiedzy historyków wynika, że jest to jedna z trzech części maszynopisu, jednak los pozostałych dwóch tomów pozostaje nieznany. Zdjęcia ze spraw kryminalnych, wykresy czy opisy funkcjonowania Policji Państwowej, to rzeczy które możemy znaleźć na kartach kroniki.  Z uwagi na wartość historyczną maszynopisu, Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie wspólnie ze Starostą Powiatu Żyrardowskiego podjęli decyzję o reprincie tej pozycji.

Starostwo Powiatowe w Żyrardowie uzyskało wsparcie: Urzędu Miasta Żyrardowa, Urzędu Miasta Mszczonowa, Gminy Puszcza Mariańska, Gminy Radziejowice, Gminy Wiskitki, a także towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa i dwóch prywatnych firm: EMKA S.A oraz Lagran Andrzej Koźbiał. Tylko dzięki niemu możliwe było wydanie publikacji.

 

Kierujemy serdeczne podziękowania do wszystkich zaangażowanych w wydanie książek, które mają niezwykłą wartość historyczną i na pewno zapiszą się w kartach historii Żyrardowa.

 

 

autor. st. asp. Agnieszka Ciereszko

Powrót na górę strony