Aktualności

" ŁAPKI NA KIEROWNICĘ"

Data publikacji 16.06.2017

Nawet 6 – krotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy odbierasz telefon podczas kierowania pojazdem. Dlatego policjanci mazowieckiego garnizonu zainaugurowali w dniach 14-25 czerwca kampanię profilaktyczną pod hasłem „Łapki na kierownicę”

Przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu zainaugurowal działania profilaktyczne prowadzone również w powiecie żuromińskim w ramach ogólnopolskiej kampanii pod hasłem „Łapki na kierownicę”. Przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

Korzystanie z telefonu, to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów, czy pisanie krótkich sms-ów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze. Ponadto nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi.

Pamiętajmy:

Nawet 6 – krotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy odbierasz telefon.
Średnio na 5 sekund rozpraszasz się odbierając telefon. W tym czasie przy prędkości 100 km/h pokonujesz 140 metrów.
Średnio 12 sekund zajmuje wybranie numeru. Przy prędkości 100 km/h pokonujesz w tym czasie 330 metrów.
Około 1 sekundy potrzebujesz by zauważyć zagrożenie i na nie zareagować. Przy prędkości 100 km/h przejedziesz w tym czasie 28 metrów.

Tylko w 2016 roku policjanci za tego typu wykroczenie ukarali na terenie kraju blisko 92 tys. kierujących pojazdami. Choć biorąc pod uwagę obrazki, które codziennie na drodze obserwuje każdy z nas, to zapewne kierujących, którzy popełniają tego typu wykroczenie jest więcej.


Kampania wspierana będzie też działaniami kontrolnymi, podczas których żuromińscy policjanci będą przypominać kierującym o zagrożeniach wynikających z korzystania z telefonu trzymanego w ręku podczas jazdy. Przekazywać będą też uczestnikom ruchu drogowego specjalnie w ramach kampanii przygotowane ulotki.

Powrót na górę strony